Armide ravi on aeganõudev

Edith Kiilmaa 28. september 2001, 00:00

Kosmeetiku juures soovitakse kõige rohkem eemaldada rasedusarme ehk striiasid, aga palju tullakse ka akne, põletus- ja lõikusjärgsete armidega. Armide tekkimine on väga individuaalne ? ühel jääb isegi näppu lõikamisest arm järele, teisel paraneb täiesti märkamatuks. Palju sõltub inimese sidekoe tüübist ja pärilikust eelsoodumusest, ent keskmiselt kestab armide muutumine pool aastat kuni aasta. Kosmeetiline ravi annab parimaid tulemusi just värskete armide puhul.

?Esmalt on vajalik konsultatsioon, et oleks võimalik hinnata armi värvust, sügavust ja vanust ning leida sobivaim ravi,? räägib ravikosmeetik Liis Tarn Mustamäe polikliiniku ravikosmeetika kabinetist. ?Kui armid on vanad ja väga laiad, siis ravi tihti enam soovitud tulemusi ei anna. Tavaliselt soovitan siis kliendil pöörduda plastikakirurgi poole, kes need esmalt välja võib lõigata ja seejärel jätkame juba raviga.? Lõplikult armidest vabaneda ei saa, sest mingi defekt on nahal ikka näha. Tarni sõnul jääb isegi pärast iluoperatsiooni järele juuspeen arm, rääkimata sellest, kui inimesel on pool nägu põlenud. ?Ent on ju suur vahe, kas arm on ebamääraste servadega, pruuni-valge-roosakirju ning krobeline või on naha pind ravi tulemusena sile, värv ühtlane ja arm ise vaevalt märgatav. Oluline on, et suhtlemiskauguselt poleks arme näha, nii pole inimesel endal teistega suheldes ebamugav,? selgitab kogenud ravikosmeetik.

Eestis enimkasutatavad armiravimeetodid on krüoteraapia ehk lämmastikravi ja mikrolihvimine. Lämmastikuprotseduur on pisut valulik ja mõjub koorivalt. Vahel külmutatakse kude kuni villide tekkimiseni, misjärel arm kattub kärnaga. Kärn eemaldub tavaliselt kahe nädala jooksul. Eriti hea tulemuse annab lämmastik keloidarmide ravil. Keloid- ehk liiglihaarmide kude külmutatakse lämmastikuga läbi ja sidekoe edasine vohamine kaob. Vohamine on tingitud enamasti pärilikust eelsoodumusest. Tarn soovitab selle ärahoidmiseks teha paar korda pärast operatsiooni profülaktilist lämmastikravi. Protseduure tuleb teha olenevalt armi suurusest ja sügavusest 2?10 korda. Väikese armi lämmastikravi maksab 36 krooni kord.

Valutu mikrolihvimine aitab tasandada armide krobelisi pindu ja servi ning seda saab teha ainult armidele, mille aktiivne keloidi arenemisfaas on lõppenud. Terve näo mikrolihvimine maksab 350 krooni, väike arm 50 krooni kord. Mikrolihvimise protseduure tehakse vastavalt vajadusele 2?10 korda. Positiivselt mõjuvad armidele ka raku elutegevuse parandamiseks tehtud mähised ja maskid, sest need ergutavad vereringet.

Ilukirurg Jüri Kullamaa sõnul on nahka läbistavatest, sügavatest armidest võimalik vabaneda ainult lõikuse teel, kuigi mingil määral tõstab armi pinda sinna süstitud sünteetiline aine või kollageen. ?Sünteetilist ainet võtab organism väga hästi vastu, aga kollageeni mõju on pikaajalisem, räägitakse isegi, et eluaegne, aga seda ma hästi ei usu. Ühe, 0,7ml ampullitäie süstimine maksab 4000 krooni,? selgitab ta. Suuremate armide puhul toimub lõikus narkoosi all, enamasti piisab kohalikust tuimestusest. Keskmise armi eemaldamine maksab näiteks Nõmme Erahaiglas Fertilitas 1500?2000 krooni. Geelid ja kreemid (Silgeel, Nepiform, Contratubex) aitavad küll armide paranemisele kaasa, ent tulemus sõltub siiski patsiendi organismist. Rasedusarme kirurgiliselt ei eemaldata, sest neid on selleks enamasti liiga palju. Kergem on määrida kõhtu kogu raseduse vältel kreemidega, mis tõstavad naha elastsust. Juba tekkinud rasedusarmid muutuvad aja jooksul iseenesest heledamaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing