Andres Kärssin • 18. oktoober 2001 kell 22:00

K-Raua Ace sihib suuremat turuosa

K-Raua Ace kaupluse omaniku KR Kaubanduse ASi juhatuse liikme Karl Lindströmi sõnul on ettevõttel plaanis laieneda Eesti suurematesse linnadesse. ?Tartusse tahtsime minna juba aasta aega tagasi, kuid see jäi ära probleemide tõttu Tallinnas,? lausus ta. ?Loodan, et järgmisel suvel avame Tartus poe. Pärnu ja Narva liikumine on edasises plaanis.?

Lindström ütles, et kuu aja pärast avab K-Raua Ace Tallinna kaupluse 2000ruutmeetrise juurdeehituse, kus praegu käivad veel remonditööd. ?Tegu on mõne aasta eest ostetud majade renoveerimistöödega,? täpsustas ta.

Hiljuti sõlmis K-Raua Ace Soome emafirma Tapanilan Rauta lepingu tarkvaralahenduste pakkujaga Solteq Plc, mille kohaselt viimase jaekaubanduslahendused võetakse kasutusele nii Tapanilan Rauta Helsingi kui ka Tallinnas asuvates ning Eestisse rajatavates uutes kauplustes.

Lindströmi sõnul hõlmab Solteqi uus programm peale raamatupidamise ka müügi korraldamist. ?Praegu on pilootsüsteem üheks aastaks kasutada Helsingi kaupluses. Kui testiperiood läheb hästi, siis võetakse reaalajas töötav müügisüsteem kasutusele järgmisel kevadel ka Eestis,? märkis ta.

Lindström ütles, et võrreldes mõne aasta taguse ajaga on ehituskaupade müügis praegu tegemist tõusva turuga, kuid selle maht samas on siiski piiratud. Sarnaselt toiduainete ja esmatarbekaupade jaeturu suundumustega prognoosis Lindström ka oma valdkonnas viie aasta pärast turu jagunemist peamiselt kolme?nelja suure tegija vahel. ?Aga ka väiksemad tegutsevad,? lisas ta samas.

Praegu K-Raua Acest ligi seitse korda suurema käibega Ehitusmaailma kaupluste ketti omava ASi Fanaal juhatuse esimehe Peeter Raudsepa sõnul ei imesta ta sugugi konkurendi laienemisplaanide üle, sest see tundub olema tänasel päeval väljapääsmatu.

Raudsepp lisas, et ehituskaupade müügi valdkonnas on turg on vähe konsolideerunud ning väikeseid müüjaid suhteliselt palju. ?Arvan, et paari aasta jooksul jagatakse turg omavahel ära,? lausus ta.

?KR Kaubandusele näib olevat laienemine vältimatu, vastasel juhul on ta ise üksikkaupleja rollis, kelle arvel selline laienemine toimub,? ütles Raudsepp. Ta lisas, et praegu on

K-Raua Acel üksiku kauplusena suhteliselt piiratud võimalused ? vähe parkimiskohti, pood asub vanas ehitises. See-eest aga paiknetakse heas asukohas.

K-Raua Ace uue müügitarkvara kasutuselevõtmist kommenteerides ütles Raudsepp, et kui kõikidel konkurentidel on sarnane lahendus, siis ei anna see enam selget eelist. ?Ta on ses suhtes paratamatus, nagu üldse kõik IT-projektid, meil endal on ka kavandatud ostu- ja sortimendijuhtimise monitoorimine,? lisas ta.

ASi Espak juhatuse liige Ivar Pikk ütles, et hoidub kommenteerimast konkurentide tegevust. ?Hindan neid kõiki vääriliselt,? lisas ta.

Küsimusele olukorrast ja laienemisvõimalusest oma valdkonna turul vastates ütles Pikk, et kui majanduses on konjunktuur soodne, siis ei kurda keegi. ?Iseasi see, kui konjunktuur muutub, mis siis saab,? viitas ta seisukohtadele, mis prognoosivad majanduslangust.

IT-süsteem võib Pika hinnangul olla küll konkurentsieeliseks, kuid samas on see ka kõigil kaupmeestel olemas. ?E-kaubandus on nii nagu on, süsteem on rohkem info vahetuseks,? märkis ta.

KR Kaubanduse ASi mullune netokäive ulatus 87,5 miljoni kroonini ning puhaskasum oli miljon krooni. K-Raua Ace alustas Eestis tegevust 1993. aastal 1200m2 müügipinnal, mis praeguseks on kasvanud 5000 ruutmeetrini. Käibe järgi võrreldes kuulub ettevõte viie suurema ehituskauba müüja hulka Eestis.

Hetkel kuum