Kauplemine Eesti aktsiatega HEXi süsteemis algab 28. jaanuarist 2002

19. oktoober 2001, 12:05

Kauplemine Tallinna Väärtpaberibörsil (TVB) noteeritud väärtpaberitega Soome HEXi kauplemissüsteemis algab 28. jaanuaril 2002, teatab Tallinna väärtpaberibörs.

Eesti börsi liikmed hakkavad sellest kuupäevast alates senise Tallinna börsi kauplemissüsteemi asemel kasutama HEXi kauplemissüsteemi. Kõik HEXi liikmed, kes soovivad saada ka Tallinna börsi liikmeks, saavad lihtsa ligipääsu Eesti väärtpaberitele.

Kauplemine läheb üle Eesti kroonidelt eurodele, mis tähendab, et tehingute sisestamine kauplemissüsteemi hakkab toimuma ainult eurodes ja kauplemisel on väikseimaks ühikuks 0,01 eurot.

Investorid saavad endiselt maaklerile edastada tehingukorralduse ka Eesti kroonides, mis konverteeritakse eurodesse kasutades Eesti Panga ametlikku vahetuskurssi.

Väärtpaberihindade kuvamine hakkab esialgu TVB Interneti koduleheküljel toimuma paralleelselt nii eurodes kui Eesti kroonides. Samuti hakkavad börsiettevõtete majandusarunded ilmuma nii kroonis kui ka euros avaldatuna.

Tallinna börsi kauplemisaegades muutusi ei tule, börs jääb avatuks
vahemikus kella 10.00 kuni 14.00. Senise telefonipõhise süsteemi asemel käivitub automaatne tehingute sobitamise süsteem, mille kohaselt omavahel sobivad ostu- ja müügitellimused ühenduvad ise vastavalt nende hinna- ja ajaprioriteedile. Sarnaselt Tallinna börsil juba septembris jõustunud muudatustele on väärtpaberite kaubeldavaks miinimumkoguseks 1, mis tähendab, et kauplemissüsteemi on võimalik sisestada ka kõige väiksema tellimuse.

TVB-l noteeritud ettevõtted jagunevad järgmiste nimekirjade vahel:
- Põhinimekiri;
- I-nimekiri (ehk Investori nimekiri, endine lisanimekiri);
- Võlakirjade nimekiri;
- Vabaturg.

Uus struktuur on sarnane HEXi vastavale nimekirjade ülesehitusele. Nõuded ettevõtetele jäävad samaks.

HEX on juhtiv Soome väärtpaberituru ettevõte, mis korraldab aktsiabörsi ja derivatiivide turu tegevust, tehingute arveldamist ja haldab elektroonilist väärtpaberiregistrit. HEX-ile kuulub 60,3% Tallinna börsi aktsiatest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing