Taimed ja vesi muudavad kontori troopiliseks talveaiaks

Jane Pappel 24. oktoober 2001, 00:00

Kui büroo laiutab tervel korrusel, hõlmates 400?1000m2, siis saab taimi paigutada pikkadesse koridoridesse, liigendamaks siledaid seinapindu ja andmaks pidepunkti silmale. Nutikalt saab kasutada klaasist vaheseinu ? paigutades taime klaasi ette, on ta sealt nähtav mitmesse ruumi.

Kui büroo ruumilahenduses jääb üle vaid valge nurgake, siis võib sinna planeerida talveaia puhkenurgana ? lauake, mugavad toolid.

Talveaiad, suured taimegrupid või suured põneva kujuga üksikuna paigutatud taimed ? sellist haljastust kasutatakse eelkõige n-ö avalikes kohtades ? pankades, restoranides, baarides, kasiinodes, ostukeskustes, veeparkides. Siin täidavad taimed oma eesmärki, muutes interjööri hubasemaks, et inimene unustaks oma argimured ja sooviks ikka ja jälle tagasi tulla.

Talveaed ei tähenda, et seal peavad tingimata olema esindatud palmid. Tänapäeval on palju taimi, mis on vastupidavamad ja võib-olla isegi huvitavama lehega. Taimede valik sõltub eelkõige ruumi tingimustest ja kliendi eelistustest.

Talveaia kujundamine on küllalt töömahukas ja täpset planeeringut nõudev. Tuleb ju valida taimed, mis omavahel sobiksid nii lehekuju kui ka kasvutingimuste poolest. Kuid tulemus on vaeva väärt ja rõõmustab nii oma töötajaid kui külalisi.

Haljastuses seavad alati piiranguid valgus ja ruumi kuju. Ruumilahenduses ei tohi taimed kedagi segama hakata ? ei ole ju meeldiv kui palmilehed ripuvad praetaldrikus või takistavad tantsupõrandal liikujaid. Samuti valgustus ? on ju kena hämaras valguses nautida sööki-jooki, kuid taimed vajavad kasvamiseks vähemalt 1000?2000 luksist valgust.

Basseinides saab edukalt kasvatada akvaariumitaimi. Neid on müügil suuremates zoo-kauplustes, valik on suur ja sobivad taimed aitab leida müüja. Toatemperatuuril läheb seisev vesi halvaks, seega peab olema basseinivees pump koos väikese purskkaevuga, samuti on hea kasutada vee selgendajat. Efektselt mõjuvad väikesed veealused valgustid.

Küllalt uus ja põnev lisand taimede vahele on õhuniisutaja-difuuser, mis töötab mehaanilise veeauru tekitamise põhimõttel. Difuuseri tööks on vajalik elekter ning teatud kogus vett, mis kataks difuuseri vähemalt 2 cm. Õhuniisutaja udu aitab efektsemaks muuta veealune valgusti, läheduses saab kasvatada niiskust armastavaid toataimi, mis tavalistes toatingimustes muutuvad ruttu koledaks.

Taimedele tuleb teha ?pesa?, kus on kasvumuld ja lisaraskus, et taimejuured veepinnale ei tõuseks. Papüürusele piisab ka väga madalast veest, peaasi et taim koos potiga vees seisaks. Mida suurem on veepind, seda niiskem on õhk ja taim tunneb end suurepäraselt. Huvitav on kasvatada erinevaid sorte ühes grupis.

Vesiroosile on sobivaim veesügavus 40 sentimeetrit. Korv koos juurtega tuleb kinnitada basseini või anuma põhja, mullasegu peab olema rammus ja savikas, vette võib segada natuke väetiselahust. Piisavalt valgust ja vähenõudlik vesiroos kasvabki bürooruumides.

Vesiroos paljuneb kiiresti ja kuna ta toatingimustes ei puhka, siis tuleb kord aastas teda kõvasti kärpida. Hübriidse vesiroosisordi saab osta istikuäridest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing