Rakvere kasum kinnitab väikeomanike tüssamist

Kaja Koovit 02. november 2001, 00:00

Aktsiahinna 7,8 kroonini lennutanud majandustulemuste kohaselt teenis firma kolmandas kvartalis ligi 25 miljoni kroonise puhaskasumi, mis kasvatas ettevõtte üheksa kuu kasumi rekordilise 61,8 miljoni krooni tasemele. Lihakombinaadi juhi Olle Hormi sõnul ei olnud kasumis midagi erakordset.

Poolteist aastat tagasi, mil ettevõtte suuromanik Soome Ruokatalo HK Rakvere LK väikeaktsionäridele 4,70kroonise aktsiahinnaga ostupakkumise tegi, väitsid nii ettevõtte suuromanikud kui ostupakkumise korraldajad, et pakutav hind on igati õige ja õiglane ning peegeldab ettevõtte väärtust ning et toiduainetööstuse olukord on väga kehv.

Toonane lihakombinaadi juhatuse esimees Peeter Maspanov kinnitas oma pöördumises, et pakkumine on väikeaktsionäridele õiglane ning aktsiad tuleks ära müüa.

?Väikeaktsionäridele makstav hind on igati õiglane ja helde pakkumine,? kinnitas pakkumise korraldaja Trigon Capitali nõukogu esimees Joakim Helenius.

?Juba siis paistis see silma ja praeguse kasumi juures on ilmselge, et ettevõtte olukorrast maaliti kehvem pilt, kui see oli,? lausus Rakvere Lihakombinaadi hindamisest ülikooli lõputöö teinud pragune investeerimispanga LHV maakler Kristjan Lepik. ?Ostupakkumine oli selgelt jama ja väikeaktsionäridele üritati müts pähe tõmmata,? lisas ta.

Lepiku lõputööle tuginedes oleks aktsia väärtus üle 16 krooni. Samaväärse summa maksis Ruokatalo endistele suuromanikele 1998. aastal, mille ettevõte lõpetas 96 miljoni kroonise kahjumiga ehk teenides aktsia kohta 2,5 krooni kahjumit.

Vaatamata analüütikute kinnitustele, et pakkumise hind on liiga madal, kogus suuromanik 91 aktsiatest, mis jäi küll allapoole börsilt lahkumiseks vajalikku 95 piiri.

Tänaseks on suuromaniku kontrolli all 95,7 Rakvere Lihakombinaadi aktsiatest, kuid lisaks suuromanikule on ettevõttel veel üle 300 aktsionäri.

Tallinna börsi turunduse ja avalike suhete osakonna juhataja Eva Palu sõnul ei sisaldu börsi reglemendis märget börsilt lahkumiseks vajaliku aktsionäride arvu kohta.

Olle Horm lausus, et ei tea, kas suuromanikul on kavas esitada uus taotlus börsilt lahkumiseks. Horm tõdes, et arvestades Tallinna börsi ja Helsingi börsi ühinemiskava tekiks uuel aastal absurdne olukord, kus emaettevõte on noteeritud Helsingis ning tütarfirma Tallinna börsil. Seega oleks tõenäoline, et Rakvere Lihakombinaat kaob börsilt.

Ühispanga strateeg Aivo Kangus lausus, et niikaua, kui Rakvere Lhakombinaat börsil on, ei ole nendel aktsionäridel, kes seni on suutnud oma aksiaid hoida, küll mõtet neid kiiremas korras müüma tormata. Teisalt ei ole väikeinvestoril ettevõttes mingit kaitset, lisas Kangus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing