Ülo Toomsalu • 5. november 2001 kell 6:11

Savisaar püüab valimiskorda muuta

Uuteks valimisteks valmistuv Keskerakonna esimees Edgar Savisaar püüab saavutada valimiskorra muutmist ning kummalisel kombel on üks tema mõte leidnud toetust Isamaaliidult, kirjutab Eesti Päevaleht.

Savisaare sõnul toetab Keskerakond muudatust, mille kohaselt reastatakse riigikogu valimistel parteinimekiri ümber vastavalt kandidaadile antud häältele. ?Lisaks tuleks kehtestada ka alampiir ? näiteks 400-500 häält. Kui kandidaat seda ei ületa, siis ta mingil juhul parlamenti ei pääse,? selgitas Savisaar.

Kohalikel valimistel tuleks Savisaare sõnul loobuda ähmastest valimisliitudest ja minna üle parteilisele nimekirjale kõigis omavalitsustes, kus on vähemalt 2000-3000 elanikku.

Ka Isamaaliit pooldab riigikogu valimistel üleriigilist avatud nimekirja, et saadikukandidaadid järjestuksid vastavalt saadud häältele, tunnistas erakonna aseesimees Mart Nutt. ?Tuleks aga kasutada tasaarveldust, sest hääli ei saa mehaaniliselt liita. Läänemaal ja Tallinnas antud hääled on eri kaaluga,? lisas ta.

Reformierakond ei poolda radikaalset valimissüsteemi muutmist, kuid peab võimalikuks riigikokku valitud inimeste jaoks alamkünnise seadmist, ütles erakonna esimees Siim Kallas.

Valimiskorra radikaalse muutmise eest on hoiatanud Mõõdukate esindaja Ivar Tallo, kelle hinnangul võib see lõhkuda poliitilise süsteemi aluseid.

Hetkel kuum