Raske aja võtmesõnad on tuntus ja lihtsus

Kaja Koovit 09. november 2001, 00:00

CNNmoney soovitab kuulda võtta juba mitut investeerijate põlvkonda aidanud põhitõde: mõtle konkreetsetele äriettevõtetele, mitte aktsiatele, vaata sektorit mitte kui suurt hulka numbreid, vaid tooteid ja teenuseid pakkuvate ettevõtete gruppi. Et praegusel metsikul turul edu saavutada, lõpeta muretsemine selle pärast, mida teised investorid võiksid teha ja keskendu sellele, mis võiks majandust edaspidi liikuma panna.

Järgnev kokkuvõte investeerimiskõlbulikest sektoritest on koostatud CNNmoney põhjal.

Sõda Lähis-Idas toob tavaliselt kaasa nafta ja gaasi hinna tõusu. Seekord on aga läinud teistmoodi, sest maailmamajanduse nõrkus ning ühtlasel tasemel püsiv tootmine on toorainehinnad alla viinud.

Energiasektori aktsiate hinnad on kõvasti kukkunud alates juunist ning jõudnud oma madalamatele tasemetele.

Kuigi räägitakse tarbijate vähenenud nõudlusest nii Ühendriikides kui mujal maailmas, on analüütikute hinnangul olukorda üle dramatiseeritud. ?Kartused, et tarbijad pöörduvad tagasi kiviaega, on põhjendamatud,? lausus Lord Abbetti investeeringute direktor Robert Morris.

Ettevõtetest soovitavad analüütikud investeerimiseks valida globaalsemad ettevõtted ehk suuremad tegijaid.

Sektoril nähakse märkimisväärset potentsiaali lõdvenenud rahapoliitika tõttu, sest madalamad intressid meelitavad kliente laenama.

?Keskpankade tänavused agressiivsed intressikärped aitavad järgmisel aastal paljusid pankasid,? lausus Deutche Banc Alex. Browni investeerimise peastrateeg Edward Yardeni.

Kindlustusfirmasid hinnatakse riskantsemaks investeeringuks. Kuigi 11. septembri terrorirünnakuga seotud kulud ei ole ülisuured ning elukindlustuste maht edaspidi tõenäoliselt kasvab, on oht, et puudub aktsiahindasid kergitav jõud.

Kuigi võib tunduda, et sõjaajal oleks loomulik ja tasuv valik mõne suure sõjatööstusfirma, näiteks General Dynamics või Raytheon, aktsiad, ei pruugi see sugugi õigustatud olla. Nende aktsiate hind on kaitsekulutuste suurendamise tõttu juba mitme kuu vältel tõusnud, mistõttu ülespoole liikumise ruum on kitsaks jäänud.

Eelistada tuleks kaitsetööstuse tehnoloogiale ja luuresüsteemidele spetsialiseerunud ettevõtteid.

Lennundusfirmade aktsiad on läbi teinud suure languse, mistõttu suuremate firmade aktsiatesse investeerimise võimalust võiks juba kaaluda. Eelistada tuleks edukamaid firmasid, ka siis, kui nende aktsiad ei ole kõige odavamad, sest sektori jätkuvast konsolideerumisest tulevad võitjatena välja just nemad.

Laiatarbekosmeetika, tualett-tarbed ja tubakas ? kõik sellised kaubad, mida inimestel alati tarvis läheb, on klassikalised raskete aegade investeeringud. Seda firmade stabiilsete sissetulekute tõttu.

Samas on selliste tuntud firmade nagu Procter & Gamble, Colgate-Palmolive ja PJP Tobacco aktsiad juba saavutanud oma fundamentaalselt põhjendatud hinnatasemed, kui mitte öelda, et aktsiad on ülehinnatud. Seega on sektor väärt investeering, kuid üle ei maksa pingutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing