28. november 2001 kell 22:00

Rahvusliku kokkuleppe saavutamise võimalikkus

Iirimaal tehti rahvuslik kokkulepe, mis seisis parteilistest huvidest kõrgemal. Eesti probleemiks on see, et kuna riigieelarve on väike, koalitsioonierakondadel aga vaja täita valimislubadusi, ei suudeta pikaajaliselt planeerida. Samas saaks just valimistevahelisel ajal plaane seada. Iirist võiks üle võtta põhimõtte, et majanduse alus on hariduse toetamine. Ei usu praegu, et Eesti suudaks sõlmida sellise rahvusliku kokkuleppe nagu Iirimaa.

Hansapank Eesti juht RAUL PARUSK

Iirlaste tegudes on mõndagi imetlusväärset ja mõndagi ülevõetavat, aga kindlasti ei ole olemas Iiri tee mugandust Eesti jaoks. Selleks on tänane Eesti ja tollane Iiri siiski liiga erinevad. Samas on Iiri kogemuses palju kasutatavat. Eelkõige keskpikk kokkulepe kui idee. Kindlasti oleks arutelu sellise kokkuleppe üle, mis oleks kõrgemal päevapoliitilistest eesmärkidest, kasulik. Samas pole ma kindel, kas Eestis ollakse eriti parteide poolt selliseks kokkuleppeks valmis.

peaminister MART LAAR

Tervitatav idee ettevõtjatelt ? mingi konsensus leida. Kemplemine on natuke kaugele läinud küll. Iseenesest on ju tegemist täiesti mõtlevate inimestega ? pean erakondi silmas. Nii et kui tahetakse, siis konsensus saavutatakse. Ainuke küsimus on, mis on konsensuse hind.

riigikogu liige ANDRES LIPSTOK (ÄP 27.03.)

Hetkel kuum