Andres Kärssin • 29. november 2001 kell 22:00

Suurettevõtjad tahavad kokkulepet Tallinnas

Linnaobjektide rahastamise kokkuleppe kavaga erakondade vastuseisule põrganud suurettevõtjad ootavad tänaseks suurima opositsioonijõu Keskerakonna heakskiitu linna arendamise üldpõhimõtetele, ütles Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsiooni (ESEA) tegevdirektor Jaak Saarniit.

ESEA liikmena Tallinna memorandumi ühe initsiaatori, linnapea Tõnis Paltsu sõnul on Tallinnas asja arutatud kõigi poliitiliste erakondadega. ?Igaühel on olnud oma rohkem või vähem konstruktiivsed ettepanekud, aga selget tahet on väljendanud kõik erakonnad,? märkis ta.

Palts lausus, et memorandum kirjeldab kõigi osapoolte tahet linna arengu huvides teatud prioriteetides kokku leppida: ?Näiteks, et eelarved ei sõltuks võimuvõitlusest ning linna arengule olulised sammud saaks tehtud hoolimata sellest, milline jõud võimul on. Seda ideed oleme juba pikemat aega teatava eduga proovinud juurutada ka Tallinna 2002. aasta eelarve juures.?

Linnapea sõnul on säärane kokkulepe vajalik stabiilsete arengukavade saavutamiseks, kuna kokkuleppes on rohkem allkirju kui opositsioonis või koalitsioonis ühel ajahetkel.

Saarniidu sõnul taotlevad suurettevõtjad investeeringute järjepidevuse tagamiseks, et võimulolijad väldiksid investeeringutest tuleneva heaolu kasutamist valimispropagandas. ?Võimulolijad peavad olema valmis arenguga võidetud poolehoidu jagama opositsiooniga, kellest sõltub investeeringute järjepidevus,? selgitas ta.

Keskerakond nõustub Tallinna memorandumis investeerimisvaldkondade osatähtsuse määramisega linnaeelarves, kuid väldib suurettevõtjate pakutud konkreetsete objektide rahastamiskavade kinnitamist, ütles volikogu keskfraktsiooni esimees Toivo Tootsen. Keskerakond peab ülejäänud parteide eeskujul linna arengu otsustamise kohaks volikogu. ?Poliitikud ei tohi loovutada valimistel võidetud mandaadiga saadud otsustusõigust ettevõtjate organisatsioonidele ja ümarlauafoorumitele,? ütles ta.

Keskerakond taotleb lisaks esialgselt välja pakutud hariduse ja infrastruktuuri rahastamispõhimõtetele memorandumisse ühistranspordi arengut ja munitsipaalelamispindade ehitamist käsitlevate punktide lülitamist. Tallinna kokkulepe võib olla ainult investeerimisotsuste üldpõhimõtteid määrav ja investeerimisvaldkondade osatähtsust näitavad eelarvekulutuste protsendinumbrid peavad olema suure lõtkuga, rääkis Tootsen.

Tootsen lisas, et allkirjastatav memorandum peab määrama linna arenguks olulised valdkonnad, millele järgnevad läbirääkimised kokkuleppe täpsustamiseks.

Veel eile lootis ESEA allkirjastada memorandumi kõigi osapooltega täna ning avaldada selle sisu esmaspäeval, kuid ilmselt ei õnnestu seda siiski nii kiiresti teha. Reformierakonna Tallinna piirkonna juhi Urmas Paeti sõnul pole erakond veel näinud Tallinna memorandumi lõplikku teksti, et seda arutada. ?Ju need asjad pole veel nii kaugel, et saaks neid presenteerida,? tõdes ta.

Isamaaliitlasest linnapea Tõnis Paltsu sõnul andis ESEA veel eile lootust, et memorandum valmib lõplikul kujul lähiajal.

Hetkel kuum