Põhjala ettevõtjad ärgitavad debatile

Sirje Rank 03. detsember 2001, 00:00

On tõesti paradoksaalne, nagu tõdes Soome president Tarja Halonen, kui maailma konkurentsivõimelisimaks tunnistatud riigi ettevõtjad ise oma riigi ettevõtlusvaenulikuks kuulutavad. Üheaegselt Soomega on sarnane debatt puhkenud Rootsis, samuti eesrindliku oreooliga riigis, kus Ericssoni uus juht Michael Treschow Nokia Jorma Ollilale sekundeerides ärgitab riiki ettevõtlust lämmatavat maksukoormat kergitama.

Kuid mitte ainult. Vaja on muuta ja parandada tervet rida tegureid, mis ettevõtlike inimeste lahkumise peataks.

Ilma igasuguste ?ergutiteta? teeks riigi atraktiivseks maailma parim haridussüsteem, soodsaimad tingimused teadus- ja arendustööks, lihtsaimad tingimused firma asutamiseks ja omamiseks, parimad eeldused oma töö ja tarkusega jõukaks saada, maailma parim infrastruktuur, parimad tingimused kinnisvaraarenduseks ? ja investeeringuteks jne jne.

Seda, mida vaja teha, on ammu teatud, kuid midagi olulist pole ettevõtjate hinnangul muutunud. Süüdistatakse sotsiaaldemokraate, kes hirmus valijate häälte pärast pole ebapopulaarseid otsuseid teinud. Dagens Industri debatilehel avaldatud vastukajad Treschow üleskutsele soovitavad ettevõtjatel Ollila laadis ultimaatumite asemel ise poliitikasse minna ? nii näiteks olid USA viimastel vahevalimistel kongresmenidest 40 ettevõtja taustaga. Rootsi peaminister Göran Persson on igatahes ettevõtjate väljakutse vastu võtnud ning valmis dialoogiks.

Praegu näeb enamik rootslastest karjäärivõimalust valdavalt kellegi teise firmas töötamises ning sõltub erinevatest riiklikest toetustest. Heaoluühiskond ei soodusta erainitsiatiivi. Seda enam peaks tunnustama neid, kes teevad jõupingutusi töökohtade tagamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing