Õlitatud põranda hooldamise vaev tasub aastatega ära

Heli Lehtsaar 05. detsember 2001, 00:00

Põranda õlitamisel imendub põrandaõli sügavale puidu pooridesse ning puidu pealispind muutub kulumis- ja niiskusekindlaks. Seega muudab iga järgnev hooldusõlitamine puidu veelgi tugevamaks ja säilib ka puidu naturaalne välimus. Et põrand säilitaks oma kauni välimuse ja vajaks harvem põhjalikku puhastust, tuleks vältida niiskuse ja liivaterade sattumist jalanõudelt põrandale.

Kuna õlitatud põrand on vastupidav, sobib ta nii ühiskondlikesse ruumidesse kui ka kodudesse. Puhastus- ja hooldusvahendid on mõlemal juhul samad, ainult puhastamise-hoolduse sagedus on ühiskondlike ruumide puhul suurem.

Õlitatud põranda saamiseks on kaks võimalust ? osta juba tehases õlitatud lauad/parkett või õlitada põrand ise või asjatundja abiga. Paremad õlid on looduslikud ja võimalikult lahustivabad. Mida looduslikum, seda kallim õli on.

Tehases õlitatud põranda hooldus võib ise tehtud põranda hooldusest mõnevõrra erineda, kuid reegel number üks ütleb alati ? kasuta võimalikult vähe vett.

Õlitatud põranda hoolduse võib jagada kolme etappi ? igapäevane hooldus, vahatamine ja perioodiline hooldusõlitamine.

  • Igapäevase hoolduse puhul kasutatakse tolmuimejat või kuiva moppi. Kui põrandal on plekke, saab need eemaldada lahja seebiveelahuse ja lapi abil. Hea on kasutada spetsiaalseid õlitatud pindade hooldus- ja puhastusvahendeid, kuid kui neid millegipärast ei ole, peavad alternatiivsed puhastusvahendid olema leelise- ja happevabad. Kogu põrandat võib samuti niiskelt puhastada, kuid seda võimalikult harva.

  • Üks võimalus hooldusõlitamist edasi lükata ja põrandat värskendada on põranda vahatamine. Vahasid on väga erinevaid, osa neist kantakse peale lapiga, teised masina abil.

  • Hooldusõlitamise sagedus sõltub põranda kasutamistingimustest. Ühiskondlike ruumide põrandaid tuleb kahel esimesel aastal hooldusõlitada vähemalt 2?3 korda aastas. Eluruumidele piisab korrast aastas. Edaspidi võib üle minna harvemale hooldusele.

Hooldusõlitamist võib teha ka ainult kulunud pindadele, näiteks käiguteedele või üksikutele määrdunud kohtadele. Kindlasti tuleb hooldusõlitamise ajaks kinni katta seinad, põrandaliistud ning külgnevad põrandad, et vältida sinna pritsmete sattumist.

Hooldusõlitamiseks pestakse põrand põrandaseebi ja vee lahusega puhtaks ning kui põrand on kuivanud, kantakse poleerlapiga puidule õhuke kiht hooldusõli. Sellel lastakse paarkümmend minutit imbuda ja seejärel poleeritakse masinaga või käsitsi poleervildiga. Poleermasina kiirus võiks olla 150 p/min, muidu on pritsmete oht suur.

Pärast poleerimist eemaldatakse masina või lapiga mustunud üleliigne õli. Hooldatud põrand peab nüüd 8?12 tundi kuivama, seejärel poleeritakse kiire poleermasinaga.

Hooldusõlitamist saab tellida nii põrandapaigaldajalt kui ka paljudelt puhastusteenuseid pakkuvatelt firmadelt. Täishoolduse hind jääb umbes paari-kolmekümne krooni piiresse ruutmeetrilt. Kui on aga tahtmist selle keerulise tööga ise hakkama saada, võib hooldusõlitamist teha kas käsitsi või laenutatud poleermasinaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing