Kaido Einama • 5. detsember 2001 kell 22:00

Viirustest ei pääsenud riigiasutus ega suurfirma

Novembris alanud Badtransi viiruse uus epideemia kestab praegugi. Kui novembri lõpus tuli viirustega kirju ka suurtelt firmadelt ja riigiasutustelt, nagu Eesti Telefon ja Tartu Ülikool, siis nende poolt nakatatud väiksemad firmad levitavad viiruseid ka praegu. Kõigil nakatanutel oli viirusetõrjuja kas uuendamata või puudus.

Epideemia jätkub ja suureneb, ennustavad viirusetõrjujate müüjad ja kuigi see võib tunduda reklaaminõksuna, on nende ennustused seni paika pidanud. Antiviirusetootja Sophos avaldas oma 2001. aasta viiruste TOPi ja seda juhib Nimda kui selle aasta kõige ohtlikum arvutiviirus. Talle järgneb Sircam, mis koos TOPi võitjaga moodustas poole kõigist maailma viirusejuhtumitest. Kolmandal kohal olev Magistr aga oli aasta üks keerukamaid ja raskemini avastatavamaid viiruseid, mis ründas mitut moodi.

Andrus Koka Baltic Computer Systemsist pidas Eesti jaoks tõsiseks puhanguks veel lisaks Badtransile ka viiruse Aliz levikut novembri keskel. Praegu tegutsevad aga Eestis Magistr, Sircam ja Hybris. Sircamit on ära tunda lihtsam: tema saadetud kirjas on tavaliselt ingliskeelne tekst Hi! How are you? I send you this file in order to have your advice või midagi sarnast.

Niipea, kui novembri keskpaiku käis uudistest läbi teade, et Nimda oli tekitanud mitmetes tähtsates asutustes kahju, levis ka info, et Trend Micro on üks väheseid, mis suudab Nimda eest arvutivõrgu puhta hoida, arvab Tiit Sokolov firmast Stallion ja peab seda nende müüdava Trend Micro toote edu peapõhjuseks novembris.

Hetkel kuum