Vastuseks Mari Tamme väidetule (vt ?Majandusministeeriumi haldusalas ootavad mitmed ettevõtted erastamist?) teatab majandusministeerium, et korraldas riigihanke riigietalonide säilitamise ja arendamise ning metroloogia keskasutuse ülesannete täitmise teenuse ostmiseks. Teade pakkumismenetluse kohta saadeti riigihangete registrile 15. veebruaril 2002. Teade lepingu sõlmimisest ASiga Metrosert avaldati 4. aprillil.
AS Metrosert on Eesti suurim kvaliteedi infrastruktuuri ettevõte, mille põhitegevusvaldkonnad on mõõtevahendite kalibreerimine ja taatlemine. Paljud kliendid on eelistanud tellimused anda ASile Metrosert, eelkõige teenuse usaldusväärse osutamise tõttu. ASi Metrosert käive ja klientide arv on pidevalt tõusnud, käive ulatus 2001. a 13,7 mln kroonini.
Ühe arengusuunana on AS Metrosert aastaid arendanud tipptasemel etalone, mis tagavad mõõdetavate suuruste järgitavuse rahvusvahelistelt etalonidelt Eestis kalibreeritavatele mõõtevahenditele. See oligi põhjus, miks riigietalonide säilitamiseks ja arendamiseks peale riigihanke läbiviimist sõlmiti nende teenuste ostmiseks raamleping just Metroserdiga.
Euroopa Liidu praktikas ja ka Eesti seadustes on sätestatud riigi koordineeriv roll mõõteteenistuse toimimise tagamisel ning arendamisel. Riigile kuuluvat äriühingut on võimalik suunata seadustest tulenevate riigipoolsete kohustuste täitmisele mitmesuguste vahenditega. Erafirmade puhul ei saa rakendada riigiorganite suunavaid otsuseid ja mitmed seadustest tulenevad nõuded ei pruugi erafirmale vastuvõetavad ning tulusad olla. See on ka põhjus, miks Metroserti pole siiani erastatud ning seda ei ole plaanis teha ka lähemal ajal.
Maailma praktika kohaselt ei saagi riigietalonide säilitamine ja arendamine olla kasumiga tegevus, kuna etalonseadmed on väga kallid, nõutav on töötajate kõrge kvalifikatsioon, samas on tellimuste maht väga piiratud. Kõik me soovime osta kauplusest täpse koguse kaupa, tanklast täpse koguse kütust või maksta õigesti mõõdetud elektrienergia eest. Seda peabki tagama riigis loodud mõõteteenistus, mille üks osa on ka riigi suunatav ja juhitav AS Metrosert.
Autor: Ingrid Tavits