Ülo Toomsalu • 19. juuni 2002 kell 7:07

PM: Pirita sunnib omanikke Scheeli mõisakompleksi korda tegema

Pirita linnaosa nõuab Scheeli mõisahoone omanikelt, et nad korrastaks ja taastaks kultuurimälestisena arvel oleva kunagise suursuguse suvemõisa.

Pirita linnaosa vanem Ülle Rajasalu ütles Postimehele, et kuni maja tagastamiseni Scheelidele 1997. aastal tegutses peahoones lasteaed.

Samal aastal võttis kultuuriminister Pirita jõe kaldal paikneva mõisahoone arhitektuurimälestisena kaitse alla. Vahetult pärast tagastamist valvasid maja mõnda aega ESSi turvamehed.

Viie viimase aastaga on mõisa kunagine uhke peahoone aga mitmeid kordi põlenud ning sellest on järel vaid ahervare. Seinad on küll püsti, katus, vahelaed ja aknad aga hävinud, nagu ka majasisesed trepid.

?Kuigi maja asub imekaunis kohas, on sel lastud laguneda,? sõnas Rajasalu. ?Linnaosavalitsus peab jõuliselt sekkuma, muidu pole varsti enam midagi alles.?

Rajasalu ütles, et linnaosavalitsus saadab mõisa peahoone kaasomanikele - Scheelidele ja Kose koolituskeskusele - ettekirjutuse ala korda teha. Ta lisas, et kirjad on juba saadetud nii Kanadas kui ka Brasiilias elavatele Scheelide suguvõsa liikmetele.

Samuti saab ettekirjutuse mõisakompleksis mitut lagunenud hoonet omav kaitseministeerium. Linnaosavanem mainis, et omanikel tuleks kaitsealuste mälestiste nimekirjas olev peahoone taastada ning ülejäänud lagunenud hooned kompleksis lammutada.

Rajasalu sõnul kaalub linn kõiki võimalusi, millega saaks omanikke tegutsema sundida, kaasa arvatud kompleksi sundvõõrandamine ja lagunenud hoonete sundlammutamine.

Hetkel kuum