22. juuli 2002 kell 11:29

WSJ: Ericsson võib saada prahivõlakirja reitingu

Tänane Wall Street Journal kirjutab, et telekommunikatsiooniseadmete tootja Ericsson võib laenudele saada prahivõlakirja reitingu.

Reedel avalikustatud 30 miljardi SEKi suuruse emissiooni ülimadal märkimishind näib viitavat sellele, kui hädasti firma raha vajab, ning võib ajendada juhtivaid reitinguagentuure Moody?s ja S P Ericssoni reitingut veelgi alandama, kirjutab leht.

AMB Amro analüütiku Roger Appleyardi sõnul on Ericssonil võimatu 2003. a kahjumist välja saada, mida Moody?s prognoosis, kui alandas juunis Ericssoni pikaajaliste võlakirjade reitingu tasemele, mis on vaid pügala kaugusel prahivõlakirja staatusest. Appleyard arvab, et nii Moody?s kui S P alandavad pikaajaliste laenude reitingu nüüd prahivõlakirja tasemele. Selline reiting teeb raskemaks kapitali hankimise ning peletab minema konservatiivsemad investorid.

Ehkki Ericssonil ei ole lähiajal karta likviidsusprobleeme, prognoosib Appleyard, et jätkuvad tegevuskahjumid koos restruktureerimiskuludega hakkavad lõpuks Ericssoni pitsitama. ?Üheksa kuni 12 kuu pärast võib kassavoog juba väga Žpaha välja näha, aasta pärast võivad nad olla kriisi künnisel.?

Prahivõlakirja staatus lisaks Ericssoni Euroopa liiderfirmade hulka, kelle aktsiad on telekommunikatsioonisektori kulutuste kokkukuivamisest muutunud väga riskantseks investeeringuks. Sinna kuuluvad juba näiteks Briti telekommunikatsiooniseadmete valmistaja Marconi PLC ning Prantsuse Alcatel.

Moody?sel on Ericssoni reitingu väljavaade negatiivne, kuid kummastki agentuurist pole WSJ artikli kirjutamiseks kommentaari saanud.

Ericssoni finantsjuht Sten Fornell ütles reedel, et Ericsson suudab reitingu alandamise üle elada, ehkki intressikulud kasvavad. Firma uus kokkuhoiuprogramm tagab selle, et kulud on kaetud juba siis, kui firma tulud ulatuvad vaid 120 miljardile Rootsi kroonile (2001. a tulud olid 232 miljardit krooni). See annab firmale manööverdamisruumi.

Hetkel kuum