31. juuli 2002 kell 8:20

EPL: Eesti saavutas maksimumi Euroopa Liiduga energeetikaläbirääkimistel

Euroopa Liidu laienemisläbirääkimiste eilses voorus sulges Eesti energeetikapeatüki, saavutades peaaegu kõik soovitud tingimused.

Eesti delegatsiooni juht Alar Streimann ütles, et Eesti energeetika erilisuse tunnustamise saavutamine oli äärmiselt keeruline.

'Veel eelmisel aastal olime vahepeal täiesti nullseisus, sest läbirääkimised olid ummikusse jooksnud,' ütles Streimann. Tema sõnul oli lõpptulemus õnneks see, et Eesti sai kõik, mida tahtis.

Peamiseks võiduks pidas Streimann, et Eesti 90 protsendi ulatuses põlevkivil baseeruva ja hetkel Euroopa ulatuses suhteliselt konkurentsivõimetu energiasektori liberaliseerimisega on aega.

Alles 2008. aasta lõpuks tuleb avada 35 protsenti energiaturust, elektrituru avamisega tööstustarbijaile võib Eesti oodata 2012. aasta lõpuni.

Ka tunnustab Euroopa Komisjon nüüd põlevkivi võrdselt terase ja kivisöega privilegeeritud valdkonnana, mille uuringuid hakatakse toetama sadade miljonite kroonide ulatuses. Euroopa Liit lubas hõlbustada ka Eesti põlevkivikeemiatoodete pääsu oma turgudele.

Hetkel kuum