Sulev Oll • 17. oktoober 2002 kell 12:54

Eesti uksetegija põrkub Lätis eestlasega

AS Saajos Balti tegevdirektori Kalev Koorti vahel toimib pingelisim konkurents Läti terasuste turul Eesti tootjate vahel.

?Tasemel Eesti ukse tootjad põrkavad Lätis konkureerides kokku omavahel, mitte sealsete tegijatega,? ütles Koort. ?Tihti läheme kokku näiteks Saku Metalliga.?

Lisaks Lätile, kus esindatud enamik suuri Eesti, Soome ning Rootsi ehitusfirmasid, ja Leedule, kus firma toodangut eelistab näiteks Merko tütarettevõte, ekspordib Saajos Balti terasuksi Soome, kuhu tehakse alltöövõttu oma emafirmale. Soome kaudu jõuavad Keilas valminud uksed ka Venemaale. ?Oleme Soome tasemel tootjad, kes toodavad Eesti hinnaga,? rääkis Koort.

Veel jõuavad Eesti uksed Taani ja Hollandisse. Taas ollakse konkurentsivõimelised Poolas, kus kohalikke valmistajaid on tabanud tagasilöögid.

Konkurentsi koduturul loeb Koort isegi pingelisemaks kui naabrite juures. ?Arvan, et üle poole ehitusustest valmistatakse Eestis musta tööjõuga, jättes maksmata töötasudelt, tasumata käibemaksu? lausus ta. ?Ainus võimalus nendega rinda pista on olla tehnoloogiliselt tugevam.?

Eelmisel aastal valmis Saajos Baltis 9600 terasust, tänavu selle numbrini ilmselt ei jõuta. Firma viimaseks suurimaks ehitususte tellimuseks oli Radissoni hotell Tallinnas, mille tarvis valmistati 500 terasust ja luuki.

Hetkel kuum