Tõnis Oja • 31. oktoober 2002 kell 22:00

Lühikeseks müüja on legaalne õhumüüja

Tavaliselt ostetakse aktsiaid lootuses, et nende hind mingi aja pärast tõuseb ning aktsiad on seejärel võimalik kasudega maha müüa. Tihti räägitakse selle kohta, et investor võttis pikki positsioone.

Lühikeste positsioonide võtmine on vastupidine tegevus. Lühikese positsiooni võtja usub, et lähiajal aktsia hind langeb. Samas tähendab lühikeseks müümine ka seda, et investor müüb aktsiaid, mis talle ei kuulu. Kui olla veel täpsem, siis laenab lühikeseks müüja aktsiaid maaklerilt lubadusega need hiljem turult tagasi osta.

Idee on lihtne. Oletame, et Hansapanga aktsia maksab 250 krooni ning investor usub, et see hakkab peagi langema. Tal ei ole momendil ühtki Hansapanga aktsiat, aga ta sooviks loodetava aktsiahinna languse pealt kasumit teenida. Nii ta otsustab maakleriga kokku leppida ja annab maaklerile korralduse müüa tema nimel 100 aktsiat. Kui Hansapanga aktsia hind langeb 200 kroonile, ostab ta 1000 aktsiat ning on sellega teeninud 5000 krooni (kui teenustasusid mitte arvestada).

Juhul kui aktsia hind hakkab languse asemel kiiresti kerkima, tuleb investoril aktsiaid hakata hoopis kallimalt ostma. Seda tegevust nimetatakse lühikeste positsioonide katmiseks. Loodetud kasu asemel saab investor hoopis kahju ning juhul kui aktsiate hind kerkib kiiresti, tuleb aktsiaid ostma hakata lausa paaniliselt.

Miks kasutatakse lühikeseks müümist? Üheks põhjuseks on spekuleerimine. Tõenäoliselt maailma tuntuima lühikeseks müümise sooritas Georg Soros, kes seljatas 1992. aasta septembris Inglise Panga (Suurbritannia keskpanga). Soros uskus, et Suurbritannia naela kurss langeb, ja pani mängu 10 miljardit dollarit (tänase kursi järgi umbes 160 miljardit krooni). Tal oli õigus ning tänu õnnestunud lühikeseks müümisele oli ta järgmisel päeval miljardi dollari (16 miljardi krooni) võrra rikkam. Lõpptulemusena teenis Soros selle spekulatsiooni pealt peaaegu 2 miljardit dollarit, mis veidi vähem kui Eesti riigi eelarve, ning Inglise Pank oli sunnitud naela devalveerima.

Sorose-taolisi spekulante on siiski suhteliselt vähe. Enamasti müüakse lühikeseks pikkade positsioonide riski hajutamiseks. Kui investeeritakse tulevikutehingutesse, on pikkade positsioonide lühikestega hajutamine peaaegu kohustuslik.

Hetkel kuum