Ülo Toomsalu • 4. november 2002 kell 6:14

EPL: Firmad levitavad karistamatult lämmatavat haisu

Kehtiv seadusandlus võimaldab ettevõtetel ümberkaudseid elanikke terroriseerida sõnniku- ja kalahaisuga, mille mõõtmiseks puudub süsteem.

?Kohalik Nokia!? ütlesid Jõelähtme vallas Kostiveres elavad teismelised poisid seal juba viiendat aastat leviva kanalägahaisu kohta. Väiksemad poisid lippasid ringi nina kinni hoides, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kostiveres elava Elle sõnul ei saa ka akent lahti hoida ning Talleggi kanade sõnnikut vedavad traktorid jätavad osa koormast tänavatele maha. ?Linna tööle sõites jääb hais ka autosse ? kuhu sa niimoodi lähed,? lausus ta.

Jõelähtme valla kommunaalosakonna juhataja Rein-Allan Kase sõnul on vald konsulteerinud nii põllumajandusministeeriumi kui ka Harjumaa keskkonnateenistusega, kuid lahendus seni puudub. ?Muidugi häirib see kohutavalt, aga samas ei hakka vald ikka ettevõtlust keelama,? lausus ta.

Kask lisas, et praegu saab haisutajaid karistada vaid juhul, kui seaduses määratletud ainete kontsentratsioon lubatu ületab.

Ebameeldiva lehaga on hädas ka Sauga vald Pärnumaal, kus seda levitab kalajahu tootev Pomes Feeds. ?Kui ühel päeval haisu polnud, tundus, et midagi on valesti,? ütles vallavanem Vello Tiidermann.

Kohalikud elanikud on tehase vastu allkirju kogunud ja vald ministeeriumile kaebuse esitanud.

Hingemattev lehk saadab ka Kohila elanikke. Läbisõitjad arvavad ekslikult, et see tuleb paberivabrikust, tegelikult on probleem Salutaguse pärmitehases.

Tehase juhi Andres Metsa sõnul on tehas küll puhastusseadmetesse investeerinud, kuid see pole piisavaks osutunud. ?Tulevik on otsustatud, me kolime Tallinna ümber,? lausus ta.

Keskkonnaministeeriumis ette valmistatava välisõhukaitse seaduse muudatuse kohaselt hakkab tulevikus haisulevitamist uurima komisjon.

?Käivad ringi ja nuusutavad, kas hakkab närvidele käima, ? ütles ministeeriumi keskkonnakorralduse ja tehnoloogiaosakonna peaspetsialist Joel Valge. ?Kõlab küll naljakalt, aga see on võimalus lõpuks midagi ette võtta.?

Hetkel kuum