• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tõhus logistika vähendab väljaminekuid

  Lisaks firma väärtuse tõstmisele on logistika tõhustamisega võimalik ka ettevõtte kulusid vähendada.
  Kui artikli esimese osa juures 24. septembri transpordi rubriigis oli illustratsiooniks toodud väärtuse tõstmise ringi ülemine pool, siis lisatud joonisel on väärtuse tõstmise ringi alumine pool.
  Logistikasüsteemi parema korralduse tulemusena vähenevad nelja tüüpi kulud:
  - kaubakulud- logistikakulud- juhtimise ja administreerimise kulud- kapitali ja varade hind
  Kaubakulusid on võimalik vähendada kas läbi toodete madalama ostuhinna või läbi toodete valmistamiseks kasutatava väiksema tööjõukulu kaudu. Kui ettevõttel on globaalse ulatusega logistikapartner, siis on võimalik paindlikult ja operatiivselt valida hetkevajadustele ja tulevikuplaanidele vastavad hankijad või allhankijad sisuliselt ükskõik millises maailma otsas.
  Kasutades Baltika näidet oletame, et Baltika avastab Ungaris, et kohalikud kliendid ostaksid nende uuest kauplusest triiksärke oluliselt rohkem, kui müügihind oleks 10 protsenti soodsam. Kuna kasumimarginaal on niigi madal, siis ainsaks võimaluseks on tootmishinna alandamine. Samas on kohalikelt hankijatelt ostetavate abimaterjalide hinnad ja enda tootmiskulud viidud juba maksimaalselt madalaks. Seega peaks veel soodsama ostu- või tootmishinna saamiseks pöörduma näiteks Aasias asuvate ettevõtete poole.
  Seda on mõtet teha aga ainult juhul, kui logistikapartneril on Aasias tugev esindatus, tänu millele saaks operatiivselt korraldada transporditeemalist suhtlemist saatja ja logistikapartneri vahel ning saada häid transpordihindasid sobiva transiitaja juures.
  Mida paremini on üles ehitatud ja toimib ettevõtte logistikasüsteem, seda väiksemad on sama teenindustaseme puhul ka ettevõtte logistikakulud. Sageli on aga logistikakulude vähenemine saavutatud tänu professionaalse ja pikaajalise logistikapartneri valikule. Sellisel juhul on ettevõte suutnud vähendada oma
  - transpordikulusid, sest paremad tingimused on saavutatud suuremate mahtude tõttu- mahakandmisest ja vigadest tingitud kulusid, sest logistikapartner tunneb ettevõtte hankijaid ning tooteid ja käsitleb neid ülima hoolikusega;- varude hoidmise kulusid, sest logistikapartner annab soovitusi optimaalseima varu leidmisel- süsteemikulusid, sest koostöös logistikapartneriga on välja töötatud kindlad protseduurid, mille teostamisega seotud kulud on madalad.
  Kui näiteks Baltika hakkab Aasia partnerite käest ostma soodsama hinnaga tooteid, siis on vaja saada parim transpordihind, arvutada välja optimaalseim ostukogus ja tagada kaupade jõudmine Tallinnasse õiges/tellitud koguses ning õigel ajal.
  Hästikorraldatud logistikasüsteemi puhul teeb logistikategevusi optimaalne arv töötajaid, tegevused on hästi korraldatud ja juhtimissüsteemid paigas. Kuid siiski on kõige suuremat kokkuhoidu võimalik ettevõttel saavutada juhul, kui logistikateenused ostetakse sisse. Ise logistikat korraldades peab ettevõte omama kindlat arvu töötajaid, kelledest osad täidavad otseselt kaupade liigutamise ja käsitlemisega seotud tegevusi, autojuhid, laotöötajad, ja kelledest osa juhib töötegijaid.
  Kui Baltika näiteks otsustaks kaubad Aasiast ise oma jõududega Tallinnasse toimetada, oleks see rõivatootjale keerukas ettevõtmine. Saadetis jõuab Tallinna lennujaama. Kui Baltika korraldaks kõik kohapealsed tegevused ise, peaks alati olema autojuht, kes kaubale järele läheb ja Baltika lattu toimetab, ülemus, kes jälgib autojuhi tegevust jne. Kui logistikateenust sisse osta, piisab mõnest isikust, kes jälgivad teenusepakkuja töö kvaliteeti ja annavad juhiseid.
  Logistikasüsteemi hea korraldus aitab vähendada kapitali ja varade hinda tänu vahendite ja varade vähendamisele, paremale ärakasutamisele ja finantseerimise muutmisele. Kui ettevõte omaks ise kõiki varasid, siis võib juba enne kapitali ja varade hinna juurde minekut väita, et ettevõte kasutab oma ressursse mittesihipäraselt ehk investeerib põhitegevusega mitteseotud valdkonda.
  Samas tuleb kindlustada, et varad oleksid optimaalsed ja võimalikult efektiivselt ära kasutatud.
  Logistikateenust sisse ostes vabaneks ettevõttel varade vähenemisele vaba raha, mida saab suunata ettevõtte põhitegevuse arendamisse.
  Näiteks otsustas Kalev vabastada seni Tallinnas Pärnu maanteel asunud kinnisvara, seal hulgas ladude all kinni olnud raha, muuta tootmishoonete finantseerimise skeemi, näiteks liising Jüril, ja investeerida vabanenud raha põhitegevusse.
  Autor: Mait Marran
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tegelikult oleme me eriolukorras – käitugem siis vastavalt
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Reklaamimüügi TOPi võitja: olime valmis suuremaks kukkumiseks
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Fotod: varju hoidnud ERIALi niiditõmbajad astusid kohtu ette
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.