Tarmo Riisenberg • 12. november 2002 kell 22:00

Puhkenurk võiks olla multifunktsionaalne

Arhitektuuribüroo Studio-3 sisearhitekti Tiiu Truusi hinnangul tasub kontorisse puhkenurka rajades eelkõige lähtuda põhimõttest, et töö juurde ei tulda puhkama. ?Pigem on ikka tegu kohaga, kus hommikul või lõuna ajal kokku saadakse,? leiab ta.

Seega on võimalus multifunktsionaalsuseks puhkenurka juba sisse kirjutatud.

Puhkenurga asukoha määrab ära eelkõige ruumi planeering, sest seda pole mõtet näiteks rajada kusagile koridori lõppu. ?Kui puhkenurk on näiteks kohe sekretäri laua juures, siis võib seda kasutada ka klientide ootekohana,? kinnitab Truus. Nii ei pea hakkama klientide jaoks veel täiendavat istumiskohta rajama.

Teine võimalus on kasutada puhkenurka näiteks ka koosolekuruumina. Eriti kasulik on selline lähenemine just väiksemate büroode puhul, kus pinda on vähe ja seda on vaja otstarbekalt kasutada. Sellisel juhul pole mõtet eraldi koosolekuruumi ja puhkepaiga rajamisel, vaid lihtsam on kasutada juba olemasolevat põrandapinda.

Küsimusele, kas puhkenurgas võiks olla televiisor, ei saa Tiiu Truusi sõnul üheselt vastata. ?Kõik sõltub büroo tegevuse spetsiifikast. Vähemalt kõik võimalused televiisori vaatamiseks juhtmete ja antennikaabli näol võiksid olemas olla,? leiab ta. Nii saabki soovi korral näiteks Eesti sportlaste esinemisele kaasa elada.

Lisaks televiisorile saab puhkenurka õdusamaks teha veel mõnelgi muul moel. Korralik kontori puhkenurk näeb välja nagu kodune elutuba, kus lisaks pehmele mööblile, diivanilauale ja kohvinurgale püüavad pilku toataimed ja akvaarium.

15?20 töötajaga firmas peaks puhkenurgas olema vähemalt 5?7 istekohta. Minimaalse variandina piisab siis ühekohalisest ja kahekohalisest diivanist, kohvilauast ja kapist.

Piisavalt suurde ruumi saab kujundada moodulitest koosnevaist diivanisarjadest istekohti, mida võib paigutada kaarjalt, ringis, spiraalina.

Sobiva õhustiku loob puhkenurka ka tavapärasest veidi erinev valgus. ?Seal võiks olla olemas vähemalt võimalus valguse intensiivsust muuta,? leiab sisustusarhitekt Tiiu Truus.

Võimaluse korral võiks puhkenurk olla eraldi ruumis. Kui aga selleks pinda napib, saab puhkenurga tekitada näiteks mõne kergvaheseinaga või kappidega ja sisustada tekkinud sopp pehme mööbli ja lauakesega.

Tihtipeale võib puhkenurgast saada kogu kontori elu keskpunkt. ?Me tegime kunagi sisekujunduse ühele nüüdseks tegevuse lõpetanud kindlustusfirmale, sealhulgas ka puhkenurga,? räägib Truus. Lõpuks osutus puhkenurk niivõrd populaarseks, et sinna kogunesid enne tööpäeva algust kõik ettevõtte töötajad, kes siis suhtlesid omavahel, lugesid lehti ja jõid kohvi. Alles seejärel suunduti edasi oma tegemiste juurde. ?Mõnevõrra saab nii isegi hinnata, kui õnnestunud ettevõtte puhkenurk on,? leiab ta.

Vahetevahel lisatakse puhkenurka veel ka näiteks kohvi keetmise ja mikrolaineahjus toidu valmistamise võimalus. Sellisel juhul võivad aga teisi töötajaid hakata segama toidu soojendamisel levivad lõhnad.

Hetkel kuum