Ülar Lauk • 19. november 2002 kell 12:43

WSJ analüüsib Slavnefti erastamise tagamaid

Venemaa valitsus määras riikliku naftakompanii Slavneft erastamisel alghinnaks 1,7 mld dollarit, mis on suurim summa erastamise ajaloos Venemaal.

Kõrge stardihind tõendab president Vladimir Putini soovi teenida erastamisest võimalikult palju, kirjutab The Wall Street Journal.

90ndatel aastatel jättis Kreml riigikassa ilma miljarditest dollaritest, müües nafta- ja metallurgiakompaniisid odavalt magnaatidele, kel olid head sidemed poliitilistes ringkondades.

Slavneft omab hinnalisi energeetilisi aktivaid ja paljud vene ettevõtted on avaldanud soovi osaleda enampakkumisel. Esmaspäeval teatas Lukoil, et püüab tehingut läbi viia üksi või koos võimsa partneriga Läänest.

Mõningad analüütikud teatavad, et Lukoil püüab kokku leppida Slavnefti ostmiseks Norra kompaniiga Statoil ASA.

Slavnefti ajalugu on üsna tormiline. Mõned väikesed aktsiapaketid on juba varem müüdud erafirmadele, kes üle aasta võitlevad kontrolli saavutamise eest kompanii üle, kirjutab ajaleht.

Mitu korda on kompanii Moskva peakorterisse tunginud relvastatud inimesed (tavaliselt mõne kohtuotsuse alusel). Nii on püüdnud üks või teine aktsionär püüdnud oma kontrolli alla võtta kompanii juhi kabinetti.

Venemaa valitsus teatas, et kavatseb enne 18.detsembrit müüa 75% Slavnefti aktsiatest, mis toodab 320 000 barrelit naftat päevas, mida vene oludes loetakse keskmise suurusega naftakompaniiks.

<#Newsru.com=http://www.newsru.com/finance/19nov2002/wsj.html>

Hetkel kuum