Inno Tähismaa • 25. november 2002 kell 22:00

Kasiinod otsivad maksumurele lahendust

?Mõtet on siin ümarlaud kokku võtta,? ütles kasiinosid ühendava Eesti Hasartmängude Korraldajate Liidu juht Tõnis Rüütel kommentaariks ministeeriumi seisukohale, et kasiinod peavad hakkama võitudelt tulumaksu kinni pidama.

?Hoidun kommentaaridest,? ütles Rüütel. ?Ei oska kuidagi kommenteerida. Olen kimbatuses.?

Rüütel ütles, et helistas reedel ka rahandusministeeriumi juriidilise osakonna juhile Alar Urmile, kes oli öelnud, et peaks asja arutama. Urm ise on täna ja homme haiguse tõttu töölt eemal ja naaseb kolmapäeval. Rüütel kontakteerub Urmiga uuesti nädala lõpus.

Rüütel ütles, et ei kujuta praktikas ette, kuidas käib kasiinovõitudelt maksu kinnipidamine. Ta lisas, et ilmselt tuleb praktikas välja, et tegemist on nurimaksuga.

Rüütel ütles, et kasiinod maksavad juba niigi hasartmängumaksu ja lisamaks pole õigustatud.

Rahandusministeerium on seisukohal, et kasiinod peavad võitudelt tulumaksu kinni pidama.

Rahandusministeeriumi kodulehel oleva seisukoha järgi näeb ministeerium, et hasartmängumaksu võitude pealt peab maksu maksma.

Ministeerium leiab, et erinevalt loteriist on hasartmängu puhul tegemist tavalise ettevõtlusega, millelt saadud tulult peab eraisik maksu maksma.

Ministeeriumi seisukoha järgi ei saa hasartmängutulu võrrelda kasumiga, kuna tegemist on füüsilise isiku tuluga.

Kasiinovõitude puhul tuleb kasiinodelt tulumaks kinni pidada. Kui kasiino seda ei tee, tuleb kasiinovõidu saajal ise tulu deklareerida ja maksuraha maksuametile üle kanda.

Juhul kui saadud tulult ei ole tulumaksu kinni peetud ja eelarvesse tasutud ning väljamakse saaja ei ole tulu deklareerinud ning tulumaksu tasunud, vastutavad maksumaksja ja maksu kinnipidaja maksukohustuse täitmise eest solidaarselt, leiab ministeerium.

Selline vastutus tähendab, et maksuhaldur võib tulumaksu tasumist nõuda nii maksu kinnipidajalt kui ka maksumaksjalt ? kui üks neist kohustuse täidab, langeb ära ka teise kohustus maksusummat tasuda.

Ministeerium on oma põhimõtteid tutvustanud kasiinodele 2000. aasta lõpus saadetud kirjas.

Kasiinod on seisukohal, et tulumaksu nõudmine viib firmad pankrotti.

Intervjuu maksuameti peadirektori Aivar Sõerdiga

Maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütles intervjuus, et kasiinode maksustamise osas pole seisukohta, kuna uurimine käib.

Kasiinode maksustamise küsimus kerkis esile pärast seda, kui maksuamet alustas revisjoni Eesti suurimas kasiinoketis AS Olympic Casino Group. Muu hulgas kontrollib maksuamet, kas seaduse järgi on enam kui 5000kroonistelt võitudelt peetud kinni tulumaks.

Kuidas on lood kasiinode maksustamisega, kas maksuamet ja rahandusministeerium on seisukoha võtnud?

Ärme sellest veel räägime. Hetkel pole olemasolevas revisjonis nõuet esitatud. Ma ei saa rääkida uurimisversioonidest. Revisjon on alles algusjärgus ja koos politseiga töö käib.

Aga seadusemuudatust pole algatatud?

See on küsimus ministeeriumile.

Ma saan aru, et üks põhjus, miks kasiinod pole tulumaksu kinni pidanud, on see, et ministeerium pole välja töötanud korda, kuidas tulumaksu kinni pidada?

Siin on oma spetsiifika ja praegune seadus seda spetsiifikat ei käsitle.

Nii et ministeeriumis on tegematajätmised?

Mina pole siin näpuga näitaja.

Kuidas siis kasiinode maksustamise asi laheneb?

Seni pole nõudeid esitatud. Ei saa ka olla, kuna revisjon on alles algusjärgus.

Ma saaks kogu asja ühe lausega ära seletada, aga siis käiks ma välja ühe uurimisversiooni. Seda ma teha ei saa.

Hetkel kuum