Kaja Koovit • 25. november 2002 kell 22:00

Konkurents sööb Saku Õlletehase kasumit

Saku Õlletehase III kvartali kasum oli 18,4 miljonit krooni. Mullu samal ajal teenis ettevõte kasumit 31,7 miljonit krooni. Käive vähenes mullusega võrreldes 45 000 krooni ehk jäi praktiliselt samale 239,5 miljoni krooni tasemele.

?Tulemused ei ole just kõige rõõmustavamad,? tõdes Ühispanga analüütik Sander Danil. ?Ilma Tartu apsakata oleks olukord võinud Saku jaoks veelgi hullem olla,? lisas ta.

Danil märkis, et Saku kasv on olnud aeglane, jäädes turu keskmisele alla, millest võib järeldada, et konkurents Eesti õlleturul on veelgi karmimaks läinud.

Danil märkis, et kuigi selleks aastaks olulist kasumikasvu ei oodatud, tuleb nüüd tõdeda, et eelmise aasta 56 miljoni krooni suurust kasumit aasta kokkuvõttes ettevõttel saavutada ei õnnestu. ?On hea, kui kasuminumber 50 miljoni piiri ületab, aga praegu ei ole see sugugi kindel,? lausus Danil.

Üheksa kuu kokkuvõttes teenis Saku 44,5 miljonit krooni kasumit.

9 kuu vahearuandes põhjendab ettevõtte juhtkond kasumi vähenemist pikaajaliste investeeringutega kaubamärgiarendusse. Põhivarasse on õlletehas tänavu investeerinud 50,5 mln krooni.

Suprema analüütik Triin Palge möönis, et selle aasta ettevõtte kasumiprognoosi tuleb tõenäoliselt veidi kärpida, kuid midagi hullu ta III kvartali tulemustes ei näe. Tulemused vastasid üldjoontes ootustele, vaid reklaamist põhjustatud muud tegevuskulud olid suuremad kui oodatud. Kuna aga eeldatavasti on tegu ühekordsete kuludega, siis nende tõttu olulisi muutusi prognoosides ja aktsia hinnasihis ei tehta.

Analüütikute sõnul on Saku õlletehase aktsia hea dividendiaktsia, mitte kasvuaktsia ehk siis aktsia hinnatõusu lootuses sinna investeerida ei ole mõtet. Viimasel kolmel aastal on Saku maksnud omanikutulu 5 krooni aktsia kohta. Aktisa hind on neil aastatel kõikunud 54 ja 67 krooni vahel.

?Saku aktsia on stabiilne rahalehm, aga seda eeldusel, et suudetakse hoida praegusi marginaale,? lausus Danil.

Saku Õlletehase puhaskasumi marginaal oli 9 kuu tulemuste põhjal 7,2 eelmise aasta sama aja 9,5 võrreldes.

Danili hinnangul ei tohiks Saku kasum sedavõrd väikeseseks jääda, et dividendimakse ohtu satuks.

Analüütikud ei oota Saku aktsialt ka hinnalangust. Suprema aktsiale antud hinnasiht aasta lõpuks on 56 krooni, mis jääb aktsia 64,15 kroonisele turuhinnale alla. ?Pikaajalises perspektiivis jääb aktsiale hoiusoovitus,? lausus Palge.

Ühispank on Sakule andnud 59 krooni tasemel hinnasihi ning Danili sõnutsi seda ei muudeta.

Hetkel kuum