25. november 2002 kell 22:00

Toidukäitlejail pole kiiret kuhugi

On võimalik, et 1. jaanuariks 2003 ei saa kõik Raplamaal tegutsevad toiduainete käitlejad tunnustust ega tohi uuest aastast enam kliente teenindada. Ja asi pole üldse ses, et tervisekaitsetingimused on liiga karmid või ettevõtted ei vasta elementaarseile hügieeninõudeile.

Tervisekaitsetalituse Raplamaa osakonna juhataja Liidia Joasaare kinnitab, et pidevaid kontrollkäike aluseks võttes pole olukord tervi-kuna sugugi hull ? enamik on tunnustamiseks küps. Tunnustamine võib aga ära jääda, sest ettevõtted pole seda taotlenud. 25. novembri hommikuks oli tunnustatud vaid umbes pool maakonna kauplustest/toitlustusettevõtteist ja tühine osa lasteasutusi. Nõutu oli ka nooreminspektor Eliko Sõmer ? tema laual ootas järge üheksa lasteasutuse taotlused. 35 polnud kippu ega kõppu.

Milles asi? Eks ikka ses, et kogu aeg on kusagilt lootust antud, et ehk lükatakse tähtaeg aastakese edasi. Kogu aeg on ju nii olnud, et seadus võetakse vastu, tähtajad pannakse paika ja siis hakatakse neid õige varsti igasuguste seaduseparandustega nihutama. Miks ei võida niimoodi ka tunnustamisnõude tähtaega liigutada. Paraku öeldi viimasel toiduseadusealasel nõupidamisel, et seekord jääb vist ikka nii, nagu seaduses kirjas.

Teine põhjus, miks 14 dokumendist koosneva taotluspaketi esitamisega venitatakse, on hirm euronõuete ees. Latt aeti vahepeal hirmkõrgele ? seda raha Eesti riigis praegu pole, millega kõik kooli- ja lasteaiasööklad aja nõuetele vastavaks ehitada-sisustada. Nüüd räägitakse küll, et uute seadmete ja kapitaalsete ümberehitustega on pisut rohkem aega, hetkel piisab sellestki, kui töökeskkond on puhas ega ohusta teenindatavaid. Miks peaks väikeettevõtja seda uskuma, kui kolm aastat on rusikat vastu lauda taotud ja Euroopa Liiduga hirmutatud. Kust võib tema teada, et Brüsselile ei lä-he sendi eestki korda, kus ja kuidas siin kedagi toidetakse, ja osa euronõudeist on hoopis Tallinna üliagarad ametnikud välja mõelnud.

Iga päev lisab tervisekaitsetalituses sportlikku pinget ? kas jõuame või ei jõua ja mis siis saab, kui ei jõua. Seni on elu näidanud, et midagi ei saa ? küllap mõeldakse jälle mõni nipp välja, et sandist seisust auga välja tulla.

Autor: Tõnis Tõnisson

Hetkel kuum