Keskerakonna valijatest moodustasid hiljutistel kohalikel valimistel 62 protsenti mitte-eestlased ja 38 protsenti eestlased, näitab Emori uuring.
Mitte-eestlaste osakaal oli suurematest parteidest märgatav veel Reformierakonna poolt hääletanute seas - 16 protsenti, kirjutab Postimees.
Keskerakonna parlamendifraktsiooni esimees Toomas Varek kommenteeris muulaste osakaalu erakonna valijaskonnas tõdemusega, et hääled on parteide poliitiline kapital.
?Arusaadav, et keegi peab ka need hääled üles korjama,? sõnas ta. ?See ei ole meie otsene eesmärk, et venelaste hääli korjata. Aga kui me oleme neile sümpaatsed, miks mitte.?
Artikkel jätkub pärast reklaami
Muulastest valijate suundumine Keskerakonna pooldajaiks näitab Vareki sõnul ka kohalike vene parteide tegemata tööd.
Emori analüütiku Tõnis Saartsi sõnul näitab Keskerakonna poolt hääletanute rahvuslik koosseis küsitluses, et ükski teine eesti ega ka vene erakond ei ole suutnud seda ni??i valijaskonnast nii edukalt haarata kui Keskerakond.
Samas on Riigikogu valijaskonnas muulasi võrreldes kohalike valimistega vähem, sest parlamenti tohivad valida üksnes Eesti kodanikud.
Kuna valimised on Eestis salajased, puudub võimalus teha ametlikku ja täpset statistikat ühe või teise partei poolt hääletanute haridustaseme, ea, rahvusliku koosseisu ja muude parameetrite kohta.
Emori küsitlustulemuste analüüs näitab suurima partei Keskerakonna kohta ka seda, et üha vähem on tegemist n-ö harimatute ja vaeste parteiga.
?Pärast opositsioonist võimule asumist on kasvanud Keskerakonna toetajate arv eelkõige kõrgharidusega ja keskmist sissetulekut teenivate valijate seas,? kinnitas Emori analüütik Saarts. Need nihked puudutavad ka Keskerakonna valijaist Eesti kodanikke.