Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  IT-uuendused fantaasia piirimailt

  Käekellas asuv pihuarvuti, pastapliiatsisse peidetud digitaalne fotokaamera, e-posti ette lugev seade ? ITee tutvustab uusi ja innovatiivseid tooteid, mida näidati avalikkusele novembris Las Vegases USA suurimal tehnoloogiamessil Comdex.
  Jaapanlaste toodetud mängupapagoi suudab arvutiga ühendatult lugeda ette e-posti ja juhtida tähelepanu kalendris asuvatele kohtumistele.
  Firmas Mitsumi kokku pandud PC Mascot või personaalne e-posti kommunikaator, nagu tootjad ise seda nimetavad, teatab saabunud e-kirjadest kas automaatselt või kindla ajavahemiku tagant. Samuti jälgib papagoi arvutis asuvat ajahaldusprogrammi (nt Outlook) ja teatab hommikul alanud päeva sündmustest ning tuletab neid vajadusel ka jooksvalt meelde.
  Veidi alla tuhande krooni maksev papagoi suudab veidi krobelisel häälel lugeda inglis-, saksa- ja prantsuskeelset teksti. Samuti saab iga kasutaja temasse salvestada kuni sada heliklippi ? olgu need siis tervitused, küsimused või naljad ? mida papagoi omal initsiatiivil ja end samaaegselt liigutades ette kannab.
  Fossil tutvustas käekella sisse peidetud pihuarvutit, mis sisaldab kontaktide andmebaasi, ajakava, samuti tunneb ta käsitsi sisestatud kirja.
  Käekellal on küljel neli nuppu ? kaks lehe üles-allakerimiseks, üks menüüs tagasi mineku nupp, mille abil saab ka ekraanivalgustust sisse lülitada, ning kolmeastmeline nupp menüüs liikumiseks. Ekraani kohal on ka infrapunaport, millega saab andmeid vastu võtta.
  Käekell-pihuarvuti võib sisaldada tuhandete inimeste kontakte, kus lisaks telefoninumbritele on ka aadressid ja muud märkused. Kohtumisi ja toiminguid sisaldavat kalendrit saab ekraanil vaadata nii päeva, nädala kui kuu lõikes.
  Menüüs saab liikuda ka pisikese pulgaga ekraani vajutades. Samuti tunneb käekell ära omaniku käekirja, kui sama pulgaga ekraanile midagi kirjutada. Kirjutuspulk ise asub kellarihma sees.
  Tavalisest käekellast mitte oluliselt suurem seade töötab Palmi operatsioonisüsteemiga. Seadmel on 2 megabaiti mälu, käekell-pihuarvuti sisaldab 33megahertsist protsessorit. Liitium-ioonpatarei peab igapäevase pooletunnise kasutamise juures vastu kõigest neli ööpäeva. 3000?4500 krooni maksev seade jõuab müügile järgmise aasta aprillis.
  Firma Pretec pliiats-kaameras on 8 megabaidi suurune mälu, kuhu saab salvestada sõltuvalt pildi kvaliteedist (maksimaalne pildi resolutsioon on 640×480 pikselit) 100 või 400 pilti. Erinevalt mitmest teisest tillukesest kaamerast kuulub selle juurde ka pildiotsija. Nööpnõelasuurune avaus asub pastapliiatsi otsas, kaamera on otse selle all. Samuti on pliiatsi otsas kaamera juures ka pisikene ekraan, mis teavitab kasutajat, mitu pilti saab veel teha.
  Peale tavalise kirjutamise saab seda 15sentimeetrist pliiatsit kasutada ka puutetundliku ekraaniga pihuarvuti kirjutuspulgana, selleks tuleb pastapliiatsi ots lihtsalt ära vahetada.
  Pliiatsi kaamera saab energiat ühelt 1,5voldiselt AAA-patareilt. Standardkomplekti kuuluvad veel kaabel kaamera ühendamiseks arvutiga ja tarkvaraga CD.
  Itaallased ühendasid samasse korpusesse GPRS-telefoni, printeri, vöötkoodi lugeja ja mitmed muud seadmed.
  Tõsi, see seade näeb kokkuvõttes välja üsna suur, meenutades aastatetaguseid esimesi kätte mahtuvaid mobiiltelefone. Kuid see-eest saab sellega peale rääkimise ja kiire mobiilse andmeside ehk GPRSi kasutamise (e-post, internetis surfamine) printida ja kaupade vöötkoode lugeda, samuti tunneb seade magnetkaarte (saab maksta pangakaardiga) ja on veel ka pihuarvuti eest.
  Puutetundlikul ekraanil liikumiseks on aparaadi küljes pisikeses n-ö taskus ka eraldi pliiats. Taustavalgustusega must-valge ekraani läbimõõt on kümme sentimeetrit. Infrapunaühenduse abil saab selle kõik-ühes-masina panna suhtlema ka teiste kontoriseadmetega.
  Lahenduse tootnud itaallased usuvad, et see võiks sobida müügimeestele, kulleritele jm palju liikuvatele töötajatele. 30 cm kõrge seade kaalub üle 800 grammi.
  Korea päritolu USA firma Tophead tutvustas messil kahe kuvariga arvutiekraani, mis maksab 9400 krooni.
  Ülemise kuvari läbimõõt on 6,4 tolli (16,3 cm) ja alumisel 15 tolli (38 cm). Viimane number vastab levinud laua- ja sülearvutite ekraani diagonaalile.
  Tootjafirma toob oma patenteeritud lahenduse ühe kasutusvõimalusena välja selle, et alumisel ekraanil saab tööd teha, samas kui üleval jookseb mingi film, või vastupidi. Samuti saab monitori ühendada kaameraga, nii et distantsõppe korral näeb õpilane nii oma õpetajat (ülemisel ekraanil) kui ka teksti (alumisel ekraanil). Ka võib ülemisele ekraanile kuvada turvakaamera pildi kodust või õuest, et kontoris töötav inimene saaks kergemini oma valdusi jälgida.
  Ekraan näitab nii Pal-, Secam- kui NTSC-formaadis telepilti. Kaks ekraani on omavahel ühendatud, nii et kui mõlemale kuvada sama pilt, siis saab näiteks arvutihiirt liigutada ühelt ekraanilt teisele.
  Suure ekraani pilt moodustatakse 16,8 miljonist värvist, väiksem pilt vaid 262 000 värvist. Piltide resolutsioon on vastavalt 1024×768 ja 640×480 pikselit. Ekraani üldmõõtmed on 377×62,5×530 mm.
  Firma Estari pakkus Las Vegases kahe ühendatud ja puutetundliku ekraaniga sülearvuteid, millele võib kuvada samasuguse või erineva pildi.
  See võimaldab töötada samal ajal näiteks kahe dokumendiga või hoida ühes aknas lahti e-posti kirjakasti ja teises koostada samal ajal uut kirja. Ekraanil liikumiseks ja kirjutamiseks võib kasutada nii puutetundliku ekraani pliiatsit, tavalist klaviatuuri kui ka ekraanile kuvatavat klaviatuuri.
  Uudsel ekraanil saab kasutada kõiki levinud failiformaate ja vaadata-kuulata multimeediat. Samuti sisaldavad mõlemad ekraanid valjuhääldeid ja mikrofone. Ühtlasi on ekraanil traadita interneti WiFi ja lähiraadiovõrgu Bluetoothi valmidus.
  Valida saab kahes suuruses ekraani vahel, läbimõõduga 13,3 ja 15 tolli.
  Tootjad soovitavad nende ekraanide juures kasutada vähemalt 800megahertsist Pentium III protsessorit. Arvuti Estari 2-VU aku peab sõltuvalt mudelist, konfiguratsioonist ja kasutatavast tarkvarast vastu kuni kaheksa töötundi.
  Jaapanlased tõid turule toote nimega iSeePet, mis on lemmikloomade söötmiseks mõeldud kaameraga masin.
  Kui see asetada koju kööginurka ja täita toiduga, siis saab peremees (või -naine) oma kontoriarvutist seadet juhtida ? pakkuda loomale süüa või juua, samuti lülitada sisse kaamera, et näha, mida loom kodus teeb.
  Seadet saab ühendada nii süle- kui lauaarvutiga, samuti pihuarvutiga või mobiiltelefoniga. Viimane lahendus töötab esialgu vaid Jaapanis, kus pakutakse mobiilsidevõrkudes videopildi edastamise võimalust.
  iSeePet mahutab kahte erinevat kuivtoitu, kumbagi 600 grammi, millest peaks väiksemale koerale jätkuma 2?3 päevaks. Toidu pakkumiseks tuleb arvutiekraanil vajutada kas klahvile Food A või Food B. Eraldi klahv lülitab tööle kaamera, kolmandast klahvist saab panna masina helisema ? nii välja arendatud refleks annab koduloomale märku, et algab toitmise aeg.
  Firma Alpha Omega tarkvaraga ning Fujitsu ehitatud masin töötab Linuxi operatsioonisüsteemiga. Kolm kilo kaaluva uudse koduseadme mõõtmed on 350×320×170 mm ja maksab see alla 10 000 krooni.
  California firma Danger toodetav pihuarvuti-mobiiltelefon eristub konkurentidest suurema ekraani, GPRS-side ja korraliku klaviatuuri poolest.
  Must-valge ekraani diagonaal on 6,7 cm ja resolutsioon 240×160 pikselit. Seadmega saab surfata internetis, saata ja saada e-posti. Hiptopi-nimelise PDA-telefoni suur pluss on võimalus kasutada suhtlustarkvara. Tõsi, esialgu pakutakse rohkem USAs levinud AOL Instant Messengeri, kuid küllap jõuab telefonile peagi ka üha enam populaarsust koguv MSN Messenger. Kõike seda suhtlust lihtsustab nn qwerty-standardile vastav klaviatuur, seega on seal tähed samas järjekorras kui tavaliselt arvutil.
  Kui Hiptopiga ühendada pisike digikaamera, saab sellega ka pilte teha ning saata neid näiteks e-posti teel sõpradele edasi. Samuti võib aparaadis luua pildigalerii. Meelelahutust pakuvad ka mõned mängud, kasutada saab kalendrit ja aadressiraamatut. Teiste seadmetega on seda võimalik ühendada infrapuna- või USB-pordi abil.
  Hiptop maksab veidi üle 3000 krooni, seda saab esialgu kasutada vaid mõne USA mobiilsideoperaatori võrgus. Euroopasse peaks toode jõudma 2003. aastal. 180 grammi kaaluva PDA-telefoni mõõtmed on 116×65×28 mm.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Ootamatult sügav majanduslangus paneb prognoose ümber tegema
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Telia tehnoloogiajuht: peame peeglisse vaatama ja soolised stereotüübid murdma
Tehnoloogiaettevõtted saavad aidata kaasa soolise ebavõrdsuse vähendamisele, soodustades naiste töötamist IT-sektoris, kirjutab Telia tehnoloogiadirektor Andre Visse.
Tehnoloogiaettevõtted saavad aidata kaasa soolise ebavõrdsuse vähendamisele, soodustades naiste töötamist IT-sektoris, kirjutab Telia tehnoloogiadirektor Andre Visse.
USA aktsiaturud sattusid hea töötururaporti peale segadusse
USA aktsiaturud sulgusid eri suundades ja andsid segaseid signaale pärast värsket töötururaportit, mille kohaselt on tööpuudus endiselt ülimadal ja uusi töötajaid palgatakse prognoositust enam.
USA aktsiaturud sulgusid eri suundades ja andsid segaseid signaale pärast värsket töötururaportit, mille kohaselt on tööpuudus endiselt ülimadal ja uusi töötajaid palgatakse prognoositust enam.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
“Lavajuttude” lemmikud räägivad oma portfellidest, rahapoliitikast ja juhtimisest
Tänavuse aasta säravamad ja kuulatumad ettekanded kõnelevad suuresti Äripäeva raadio kuulajate meelisteemast – investeerimisest. Praktikas kontrollitud põhimõtted, suurimad õppetunnid ja jätkusuutliku portfelli alustalad on märksõnad, mis iseloomustavad kuulatumaid esinemisi.
Tänavuse aasta säravamad ja kuulatumad ettekanded kõnelevad suuresti Äripäeva raadio kuulajate meelisteemast – investeerimisest. Praktikas kontrollitud põhimõtted, suurimad õppetunnid ja jätkusuutliku portfelli alustalad on märksõnad, mis iseloomustavad kuulatumaid esinemisi.
Head uudised tulevad Zaporižžjast: Vene väed taanduvad
Sõda Lõuna-Ukrainas koondub sealsetele maanteedele, Donetskis käivad tihedad lahingud Bahmuti pärast ning Zaporižžja oblastis on Vene väed sunnitud taganema.
Sõda Lõuna-Ukrainas koondub sealsetele maanteedele, Donetskis käivad tihedad lahingud Bahmuti pärast ning Zaporižžja oblastis on Vene väed sunnitud taganema.
Nädala raadiohitid: kinnisvara, kiibikriis ja modellinduse pahupool
Nädala kuulatuimad saated võtsid vaatluse alla olukorra kinnisvaraturul, ülemaailmse kiibikriisi, Coop Panga aktsiate pakkumise ning modellinduse pahupoole.
Nädala kuulatuimad saated võtsid vaatluse alla olukorra kinnisvaraturul, ülemaailmse kiibikriisi, Coop Panga aktsiate pakkumise ning modellinduse pahupoole.

Olulisemad lood

Tartu Mill sai suurtehingu Eestis ja Lätis tehtud, Leedus läheb asi kohtusse
Balti jahuveskite suurliitumise saaga jõudis uude vahepeatusse: Romet Puhki ja Uuno Lausingu tööstuskontsern ostis ära konkureeriva Baltic Milli tütarfirmad Lätis ja Eestis, Leedus minnakse edasi kohtuasjaga.
Balti jahuveskite suurliitumise saaga jõudis uude vahepeatusse: Romet Puhki ja Uuno Lausingu tööstuskontsern ostis ära konkureeriva Baltic Milli tütarfirmad Lätis ja Eestis, Leedus minnakse edasi kohtuasjaga.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.