Indrek Kald • 9. detsember 2002 kell 22:00

Pliiats tuleb tagasi

Mu käekiri ei ole just kiita ja sagedane arvuti kasutamine on seda oskust üha rohkem tagaplaanile jätmas. Küllap tunnistab sama probleemi nii mõnigi aktiivne sülearvuti kasutaja, kel pea alati võimalus (ja mis eriti oluline, ka harjumus) märkmete tegemiseks või millegi kirjutamiseks arvutikaas avada, ole sa autos või pargipingil. Sülearvutite müük on Eestis sel aastal mullusega võrreldes kasvanud rohkem kui tavaliste lauaarvutite müük, nii et selle töövahendi kasutajaid on meie seas üha rohkem. Kuid kellele kurvastuseks, kellele rõõmusõnumina võin teatada, et käsitsi kirjutamise aeg on tagasi tulemas.

Nagu mullu käis ITee ka selle aasta novembris Las Vegases USA suurimal infotehnoloogianäitusel Comdex. Messi märksõnaks oli seekord tahvelarvuti ehk tablet PC. See on enamasti sülearvutisugune ja -suurune seade, kuhu saab teksti sisestada spetsiaalse pliiatsiga ekraanile kirjutades, paralleele võib siinkohal tõmmata ka pihuarvutiga. Microsofti tegevjuht Steve Ballmer ennustas Comdexi messi ajal antud intervjuus, et lähiaastail haarab tahvelarvuti kuni kolmandiku senisest sülearvutite turust.

Microsofti looja Bill Gates on tahvelarvutit varem kirjeldanud kui tehnoloogia kohandumist inimeste harjumustega. See, et seni on arvutiga suheldes kasutatud peamiselt klaviatuuri, tähendas Gatesi sõnul inimese kohandumist tehnoloogia võimalustega. Kuna aga homo sapiens?ile on rohkem omane enese käekirjaline väljendusviis, siis tuligi arvuti õpetada inimese käekirja mõistma.

Päris pöördumatu see muutus siiski ei ole, sest lisaks ilma klaviatuurita tahvelarvutitele ehk sülearvutitele toodetakse selliseidki mudeleid, kus kasutaja saab valida, kas kirjutab pliiatsiga ekraanile või jääb harjumuspärase klaviatuuri juurde.

Hetkel kuum