Kaido Einama • 11. detsember 2002 kell 22:00

Antiviirusekonverents tekitas uue viirusepuhangu

Kaspersky ametlik esindaja Jevgeni Savitski ütles, et Eestis on esinenud ka juhtusid, kus kasutaja kaotab kõik oma andmed. Viirus kasutab ära turvalappideta Internet Exploreri kahte turvaauku.

Winevari arsenali kuulub ka rida erakordselt ohtlikke ilminguid, kirjutatakse Kaspersky veebilehel, mis võivad hävitada pöördumatult kõik nakatunud arvutil olevad andmed. Esiteks kustutab uss mälust ja ketastelt antiviirus-, silumis- ja tulemüüriprogrammid ning mõningatel juhtudel ka kõik ülejäänud failid. Teiseks nakatab Winevar arvuti viirusega Win32.Funlove. Kolmandaks aga sooritab rünnaku antiviiruse tarkvara tootva kompanii Symantec veebilehele, käivitades selle vastu suunatud lõputu pöördumiste tsükli.

2002. aasta hittviiruseks peetakse aga Klezi, mis põhjustas maailmas ligi veerandi kõigist nakkusjuhtumitest. Selline suur protsent on seletatav kasutajate seas Outlooki laia levikuga ja viirusetõrje värskete uuenduste vähese levikuga. Enamus nakatunud arvutitest olid kodukasutajatel, kes ei tahtnud, ei osanud või polnud mõelnud viirusetarkvara pidevale uuendamisele.

Pahalasteülevaatust möödunud kuul alustas BCS Infra viirusetõrjujate spetsialist Andrus Koka tervituskaartidekampaaniaga Sõbratervituse E-kaart (E-Card, Friend greetings, Permissioned Media), mille puhul ei ole tegemist klassikalise viiruse vaid pigem rämpspostimootoriga, mille tööks kasutaja ise oma nõusoleku annab ja sellega sõpru-tuttavaid-partnereid pahandab. ?Kui teile pakutakse midagi installida, tundke korraks huvi, mis see täpsemalt on ja paigaldage ainult siis, kui pakutav on tõesti edasiseks tööks arvutiga nõutav,? soovitab Koka. Novembris kasutajaid kiusanud viirus Bridexil on agal tagataskus veel halvem kaaslane ? vana Funlove nimeline viirus.

Antiviiruste edetabelit juhib Kaspersky Anti-Virus, tõrjudes esikohalt eelmine kuu tugeval liidrikohal olnud Trend Micro müüja Stallioni. Antiviiruste edetabel ongi kuust kuusse üsna muutlik, sest käsil on veel suurte firmade ja riigiasutuste elektroonilise turvamise protsess ja ühelt või teiselt edasimüüjalt ostetakse mõni kuu väga suuri partiisid. Peagi võib edetabelis juhtpositsioonile tõusta novembris teisele kohale jäänud McAfee edasimüüja GT Tarkvara, kuna sõlmis just Informaatikakeskusega lepingu viirusetõrjetarkvara tarnimiseks 60 soodsama hinnaga.

Hetkel kuum