12. detsember 2002 kell 11:09

USA surub Türgit Euroopa Liitu

Kavandatavas rünnakus Iraagi vastu Türgist liitlast vajav USA on valmis inimõiguste kaitse osas kompromissile minema.

Tänane Financial Times teatas, et salajases kirjas Euroopa Komisjoni välisasjade volinikule Chris Pattenile kirjutab USA välisminister Colin Powell, et ehkki Türgi suudab 2003. aastaks täita nn Kopenhaageni kriteeriumid 'vaid osaliselt', tuleks riigile siiski anda kindel kuupäev kõneluste alustamiseks ühinemiseks Euroopa Liiduga.

Kopenhaageni kriteeriumid on 1993. a kokku lepitud tingimused, mis kandidaatriigil ELi liitumiskõneluste alustamiseks tuleb täita. Need eeldavad muuhulgas inimõiguste kaitset, piinamise kaotamist ning sõjavae poliitikast lahkulöömist.

Eile helistas Türgi pärast ELi eesistujariigi Taani peaministrile ka USA president George Bush. FT andmeil vastas Anders Fogh Rasmussen, et ELi reegleid ei anna väänata.

Türgi liikmelisuse küsimusega on omakorda seotud esimesena liitumiskõnelused lõpetanud kandidaatriigi Küprose väljavaated ühineda Euroopa Liiduga 2004. aasta mais terviku riigina. Nii laheneks ligi 30 aastat kestnud vastasseis, kus Küpros on lõhestatud kreeka ja türgi kogukonna vahel.

Türgi mõistab, et enne 2004. aasta maid on väljavaated kindlat kõneluste alustamise kuupäeva välja kaubelda oluliselt suuremad.

Hetkel kuum