Peeter Stamberg • 22. detsember 2002 kell 22:00

Mida osta, mida müüa 2003. aastal

Majandusajakiri Fortune toob välja 45 aktsiat, mida järgmisel aastal tasub jälgida. Kaks kolmandikku ehk 30 on sellised, mille ostmist võiks kaaluda, kolmandik ehk 15 aga sellised, millest parem hoiduda tuleks.

Fortune jagab ettevõtted erinevatesse kategooriatesse lähtuvalt peamisest põhjusest, miks midagi omada või mitte. Kategooriasse ?ettevõtted, mis peaksid tulu tooma majandusolukorra paranedes? kuuluvad näiteks ravimitootjad Pfizer ja Johnson & Johnson. Sellesse kategooriasse kuulub veel kaheks ettevõtet kokku viiest sektorist (energeetika, tervishoid, tööstus, tehnoloogia, materjalid).

Pfizeri puhul põhjendatakse ostu kaalumist asjaoluga, et see ravimitööstuse liiderkompaniisid pakub investoritele suurt potentsiaali madalalt hinnatasemelt. Johnson & Johnsoni puhul tuuakse esile maailma enim diversifitseeri-tud tervishoiukompanii kasumite kiire kasv ja tugevad rahavood. Tehnoloogiasektorist soovitatakse koopiamasinate tootjana tuntud Xeroxit, mille puhul nähakse positiivsena, et firma juht Anne Mulchahy on toonud ettevõtte uute high-end-seadmetega kuristiku servalt ära.

Parimatest dividendimaksjatest olid 15 väljavalitu hulgas näiteks naftagigant Exxon Mobil ja alumiiniumi tootja Alcoa.

Aktsiaturgudel on tuntud tõde, et müü aktsiaid siis, kui insaiderid (siseinfo omajad) müüvad, sest insaiderid tunnevad oma ettevõtet ja tema tulevikuväljavaateid kõige paremini. Fortune kasutas ühe kriteeriumina aktsiate valikul, et osta tuleb aktsiaid, mida on ostnud insaiderid. Üheks selliseks aktsiaks, mida insaiderite ostu tõttu osta soovitatakse, on hügieenitarvete tootja Gillette, soovituse andmist põhjendatakse sellega, et ettevõtte näitas häid tulemusi nõrga majanduse tingimustes ning tarbijad on hakanud ostma kallimaid ?ilette.

Dividendimaksjate hulgast ei soovitata omada dividendide väljavaate halvenemise tõttu näiteks rehvitootja Goodyear Tire?i, pangandusgrupi J. P. Morgan Chase?i ja autotootja Ford Motori aktsiaid. Goodyeari puhul nähakse probleemi Põhja-Ameerika turuosa kahanemises. J. P. Morgan Chase?i puhul on muret tekitav probleemsete laenude kasv ja Enroni mõju. Fordi puhul on probleemiks suur võlakoormus.

Vältida soovitatakse ka ettevõtteid, kellel on katmata kohustusi seoses pensioniplaanidega. Fortune kirjutab, et suuremad USA ettevõtted on olukorras, kus neil ei ole piisavalt raha kõrvale pandud, et pensionitega seotud kohustusi täita, ja puudujääk olevat praegu 240 miljardit dollarit (3,67 triljonit krooni). Pensioniplaanide tõttu soovitatakse vältida näiteks autotootja General Motors ja arvutitootja IBM aktsiaid. Juba dividendimaksjatena ebasoosingus olnud aktsiatest on selles kategoorias esindatud nii Goodyear kui ka Ford.

Ajakiri Forbes toob välja 17 investeerimisspetsialisti valikud. 12 spetsialisti panustavad aktsia tõusule. Viis on lühikeseks müüjad ehk valivad aktsiaid, mille omamine ei ole kõige mõistlikum otsus.

Järgmiseks aastaks valikuid teinud spetsialistide hulgas oli seitse, kes oma valikuid ka möödunud aastal tegid, ja kümme uut spetsialisti.

Analüütikute valiku hulka kuuluvad ostu poolelt sellised ettevõtted nagu Smithfield Foods, Safeco, Medtronic, Nextel Communications, Tyco International, L-3 Communi-cations, Orthodontic Centers of America, Baxter International, AT&T, Kroger, Andrew Corp., Cendant. Lühikeseks müüjad ehk langusele panustavad spetsialistid soovitavad müüa Starbucki, Omnicom Groupi, Inteli, Pfizeri, mida Fortune soovitas osta, ja KLA-Tencori aktsiaid.

Möödunud aastal Forbesis avaldatud soovituste käekäiku vaadates võib tõdeda, et oli nii häid valikuid kui ka tõelisi altminekuid (Forbes arvutas muutust perioodil novembrist oktoobri lõpuni).

Parima valiku tegi möödunud aastal Stephen Worthing-ton Barbay Coast Capital Managementist, kes lühikeseks müüjana panustas PacifiCare Health Systemsi aktsia langusele (tootlus 62). Suurim altmineja oli Credit Suisse First Bostoni strateeg Michael Mauboussin, kes soovitas osta skandaalse Enroni aktsiaid, mis on nüüd sama hästi kui väärtusetud.

Hetkel kuum