Juuli keskel hakkas Kohtla-Järve linn ühel päeval haisema. Üle linna leviv lehk oli rohkem, kui tööstuslinna elanikud välja kannatada suutsid.
Nädalaid kestnud uurimise järel näitas keskkonnainspektsiooni Virumaa osakonna vaneminspektor Emma Krikova näpuga Viru Biopuhastuse ASi peale, kelle seadmed töötavad ümber kogu piirkonna reovett, nii tööstus- kui ka olmejäätmeid, kirjutab Eesti Päevaleht.
Nüüd ripub haisu pärast Viru Biopuhastuse kahe juhi pea kohal kriminaalsüüdistus, kuigi nende teine valikuvõimalus oleks olnud kraanid kinni keerata ning sellega niigi kiratsevas piirkonnas sotsiaalne katastroof tekitada.
Nimelt leiavad keskkonnakaitsjad, et haisema hakkas linn kolmel põhjusel. Esiteks on seadmed juba 50 aastat vanad, teiseks oli suvel erakordselt kuum ilm ning kolmandaks võimaldasid biopuhasti juhid puhastisse saata mõnede firmade üleliia reostunud vett, millega puhasti hakkama ei saanud. Seetõttu süüdistatakse biopuhasti juhte ametialases lohakuses.
Artikkel jätkub pärast reklaami
?Peaks ikka nii olema, et firmad puhastavad eelpuhastusega oma reovee ära ja alles siis saadavad biopuhastisse,? ütleb Emma Krikova.
Viru Biopuhastuse juhatuse liige Aldo Endjärv, keda haisuloo pärast kriminaalkaristus ähvardab, ei taha juhtumist sõnagi rääkida. Just kriminaalsüüdistuse pärast, lisab ta, sest midagi sellist ei kujutanud ta küll oma töö tegemise eest kaela saavat.
Endjärve ning teise süüdistatava, biopuhasti tehnoloogi Andra Pärnamäe valik oli tegelikult palju keerulisem kui lihtsalt see, kas puhastada vett või mitte. Kui nad oleksid oma klientide reovee puhastamisest ära öelnud selle tõttu, et reovesi ei vastanud nõuetele, oleks nad sellesama otsusega pannud seisma suure osa piirkonna tööstusest.