Ülo Toomsalu • 28. veebruar 2003 kell 6:16

PM: Võlgades Concordia mattis miljoneid oma rektori mõisasse

Maksuvõlgades eraülikool Concordia on oma rektori Mart Susi isiklikku mõisasse investeerinud viis miljonit krooni ülikooli raha.

Järvamaal Türi vallas asuva Kolu mõisakompleksi ostsid Mari-Ann ja Mart Susi vallalt 1995. aastal.

Seejärel andis Susi mõisa koos 50 hektari suuruse maavaldusega pikaajaliseks kasutuseks iseenda juhitavale eraülikoolile Concordia, jättes perekonna maakoduks vaid eraldi kinnistuga väikese maja mõisapargis, kirjutab Postimees.

2001. aasta sügiseks oli häärberil vahetatud katus ja taastatud torn, paigaldatud vee-, kütte- ja kanalisatsioonitorud ning ehitatud biopuhasti ja puurkaev. Samaaegselt korrastati ka kümme hektarit parki: taastati mitu kilomeetrit pargiteid, ehitati värav, planeeriti pinnas, süvendati tiigid, istutati 200 väärispuud.

Kolu mõisa mõisavalitseja Ülo Ormus ütles, et ka praegu on häärberi sisetööd veel tegemata. «Mõis kuulub Mardile ja on välja renditud ülikoolile. Inimesed, kes siin töötavad, on ülikooli palgal,» rääkis Ormus. Tema andmetel tegeleb mõisa heakorra tagamise ja valvamisega viis Concordialt palka saavat inimest.

Susi tunnistas Postimehele, et mõis kuulub talle ning Concordia ülikool on sinna tõesti paigutanud viie miljoni krooni suuruse summa. «Kuivõrd mõis on antud ülikoolile tasuta kasutada, siis ülikool on loomulikult teinud sinna teatud investeeringuid, kuid mitte viimasel ajal,» rääkis Susi.

Tema sõnul oli Kolusse plaanis rajada Concordia konverentsikeskus ning ajaveetmiskoht välisõppejõududele.

Veel kaks kuud tagasi tutvustas Susi oma ülikooli veelgi suuremat kinnisvaraprojekti - plaani rajada Viimsis asuvasse Laidoneri mõisasse kooli peahoone ühes 30 meetri kõrguse kellatorniga, hoone maksumuseks on kavandatud 70-80 miljonit krooni. Mõisaparki ehitatava hoone juurde käiks ka tavatult suur parkla, et mahutada Lätist ja Leedust pärit jõukate tudengite sõidukeid.

Hetkel kuum