Peeter Raidla • 28. oktoober 2003 kell 22:00

Eesti Energia koostab pakkumist Leedu konkursile

Eesti Energia juhtide vastuseid vahendas ettevõtte pressiesindaja.

Milline on hetkeseis Leedu jaotusvõrgu erastamisel? Kas läbirääkimised Eesti Energiaga (EE) kui ühe pakkujaga on juba peetud?

Praeguses etapis valmistavad kõik pakkujad, sealhulgas EE ette oma pakkumist. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 7. november.

Kogu protsess on üles ehitatud selliselt, et enne pakkumiste esitamist pakkujatega läbirääkimisi ei peeta.

Tegemist on suletud enampakkumisega, kus iga pakkuja peab oma parima arusaamise järgi tegema hinnapakkumise ettevõtte aktsiate ostuks. Läbirääkimisi hakatakse pidama parima pakkujaga.

Praeguseks on Eesti Energia läbi viinud ettevõtte majandustegevuse ja olukorra hindamise (inglise keeles due diligence) ning analüüsib saadud tulemusi. Nende põhjal valmistame ette oma pakkumise.

Et parima pakkuja otsustab Leedu valitsus, siis ei tea ka veel läbirääkimiste kohta öelda ? see on täielikult Leedu valitsuse otsustada.

Kas jaotusvõrgu erastaja on teinud mingeid muudatusi oma nõudmistes?

Meile teadolevalt ei ole mingisuguseid muudatusi erastamise tingimustesse sisse viidud.

Kas pärast esialgset kvalifitseerumist on mõni Leedu jaotusvõrkude erastamise huviline välja langenud?

Soome energiakontsern Fortum küll kvalifitseerus potentsiaalseks pakkujaks, kuid ei ostnud välja pakkumise dokumente. Kvalifitseerunutest on ta seega ainuke, kes ei ole enam konkurentsis.

Peale Eesti Energia on pakkumise dokumendid meie teada välja ostnud Saksa energiakontsern E.ON, Leedu ärimeeste konsortsium, kes on praegu tegevad jaekaubanduses (Vilniuas Prekyba) ja Poola energia kontsern (Polskie Sieci Elektroenergetyczne).

Ka meile teadaolev info on tegelikkuses mitteametlik, sest Leedu riigivarafond kui erastamise korraldaja ei väljasta mitte mingisugust informatsiooni erastamisel osalejate kohta. Meile teadaolev informatsioon tugineb samuti ajakirjandusele.

Millal erastamise korraldaja otsuse teeb?

Kuna Leedu valitsus otsustab, kes on parim pakkuja, ei tea täna ka ajagraafiku kohta midagi täpsemalt öelda. Kõik on täielikult Leedu valitsuse otsustada.

Kui EE tõepoolest võitjaks kuulutatakse, siis kui palju see ikkagi investeeringuid nõuab?

Pakkumise hind on mõistetavalt väga salajane informatsioon, mille me teeme teatavaks ainult Leedu valitsusele kui erastamise korraldajale. Küll sooviks siinkohal veel kord rõhutada, et EE investeeringud Leedus ei mõjuta kuidagi kahjulikult Eesti tarbijaid. See ei mõjuta meie investeeringuid Eestis ega ka Eesti elektrienergia hinda. Edukas tulemus Leedus saab Eesti tarbija olukorda pigem parandada.

Hetkel kuum