Gea Velthut-Sokka • 30. oktoober 2003 kell 22:00

Tallinn kavandab firmat kinnisvara haldamiseks firmat

Tulevase aktsiaseltsi tarbeks tellis linnavalitsus audiitorfirmalt Deloitte & Touche Eesti ASilt äriplaani maksumusega 100 000 krooni. Abilinnapea Aivar Pärna koostab järgmiseks nädalaks varade nimekirja, mis võiksid loodavasse äriühingusse aktsiakapitaliks minna.

Abilinnapea linnapea ülesannetes Toomas Vitsuti sõnul loodab ta plaani novembrikuus linnavalitsuse istungil esitleda.

?Teeme seda riigi Riigi Kinnisvara ASi eeskujul, linna äriühingul hakkaksid olema enam-vähem samad funktsioonid,? selgitas Vitsut.

Üheks peamiseks eesmärgiks on linna vara tootluse tõstmine seniselt kolmelt protsendilt viiele kuni seitsmele.

Vitsuti kinnitusel hakkavad tulevase firma aktsiad sajaprotsendiliselt kuuluma Tallinna linnale, aktsiaid tulevikus võõrandada plaanis ei ole.

Tallinna linnavolikogu Res Publica fraktsiooni esimees Kaupo Reede kuulis Vitsuti plaanist Äripäeva käest.

?Iseenesest ei ole see paha mõte,? ütles ta. ?Aga ma saan aru, miks see teema just praegu päevakorral on. Kui ikka üks abilinnapea ei saa oma tööga hakkama ja lahti teda ka kuidagi ei suudeta lasta, mis siis teha. Tahaksin ainult väga loota, et aktsiaselts ei hakka alluma abilinnapea Aivar Pärnale, sest tema ei saaks sellega kindlasti hakkama.?

Reede sõnul näeb ta tõsist ohtu, et linn hakkab edaspidi suurte varadega aktsiaseltsi kaudu võtma laene, mis ei kajastu linna eelarves.

?Vaadates praegust linna majanduslikku olukorda ja äsja valminud negatiivset eelarvet, siis on see võimalus täiesti olemas. Ma loodan südamest, et äriühingut ei tehta sellepärast, kuigi vägisi tundub nii.?

Reformierakondlasest endine linnavalitsuse liige Rein Lang on varem välja pakkunud idee luua kinnisvarafirma koolide haldamiseks. Tollal ei leidnud mõte keskerakondlikus linnavalitsuses toetust, seda nimetati ?koolimajade hiilivaks erastamiseks?.

?Vitsuti plaan on õige, linn ei peagi tegelema lume koristamisega. Olen aga skeptiline ? firma, mis haldab kesklinna magusaid krunte, on vaevalt huvitatud koolidega tegelemisest,? kommenteeris Lang.

Hetkel kuum