• OMX Baltic−0,25269,23
 • OMX Riga−0,21918
 • OMX Tallinn−0,071 753,24
 • OMX Vilnius0,15989,76
 • S&P 5000,555 615,35
 • DOW 300,6240 000,9
 • Nasdaq 0,6318 398,45
 • FTSE 100−0,258 231,89
 • Nikkei 225−2,4541 190,68
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,17
 • OMX Baltic−0,25269,23
 • OMX Riga−0,21918
 • OMX Tallinn−0,071 753,24
 • OMX Vilnius0,15989,76
 • S&P 5000,555 615,35
 • DOW 300,6240 000,9
 • Nasdaq 0,6318 398,45
 • FTSE 100−0,258 231,89
 • Nikkei 225−2,4541 190,68
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0096,17
 • 03.11.03, 00:00

Kaevamise ja istutamise lõpetab maa külmumine

- Seni, kuni maapind ei ole veel külmunud, võib istutada lehtseid puid-põõsaid, eriti konteineris kasvanuid. Samuti tuleks maha panna lillesibulad, mis sügisel maha peaksid saama. Kui selliste sibulate muldapanek edasi lükata loodetavalt mõnusamate ilmadega kevade peale, siis rikume kogu nende normaalse elurütmi. Mahapanekuga hiljapeale jäänud sibulate juurdumist saame kergendada, kui nende istutuskoha katame kokkuriisutud lehtede vaksapaksuse kihiga. Lehemult? hoiab mulda kauem soojema ja sibulatel jääb pisut enam aega juurduda.
- Valmis saab kaevata kevadel istutada plaanitavate puude istutusaugud. See on eriti tark tegu juhul, kui pinnas teie aias ei sarnane kohe kuidagi sellega, mida aednikud ?rammusaks aiamullaks? nimetavad. Suuremasse auku saate riisuda lehti, lõikuda neile sekka peenemat oksarisu, lisada olemasolul sõnnikutki, raputada mõned peotäied kompleksväetist, tühjendada saunaahju või kamina tuhasahtli, puistata kõige selle sekka lahkel käel köögijäätmeid ja kevadel pole enam muret, kuidas küll puu teie lahjal maal lopsakalt kasvama hakkaks. Augu täide on jõudnud laagerduda ja tihedamaks vajuda.
- Hilissügis on sobiv aeg mõne ebasobivas kohas paikneva või oma aja äraelanud suure puu mahavõtmiseks. Nüüd on vähem võimalust, et selle rassimise käigus naabertaimed ülemäära kannatada saavad. Teisisõnu ? paljusid taimi tuleb sügisel nagunii tagasi lõigata ja kui midagi murdubki, siis tuleb teha lihtsalt plaanitust pisut tugevam tagasilõikus.
- Kännud tuleks püüda mullast välja juurida. Pinnasesse jäätud kännud kõdunevad aeglaselt ja paljud taimeliigid arvavad hoopiski, et kätte on jõudnud teine noorus ning ajavad kevadel rohkesti juurevõsusid. Kände saab kergemini kätte, kui hakatuseks eemaldame võraoksad ja saeme tüve paari meetri kõrguselt maha. Allesjäänud tüve tipust tõmmates toimib see kangina ja juurimise töö sujub hoopis hõlpsamalt.
- Ilusamate ilmadega võiks jõusaalis rassimise asemel tegeleda aias okste lõikamisega. Aias leidub enamasti alati oksi, mis on kasvanud vales suunas, on murdunud või lihtsalt raugastunud ja nad tuleb välja lõigata. Puude otsas turnimine ja põõsastes müttamine annab mõnusa koormuse ning tuulutab kopse karge sügisõhuga.
- Enne reha-labida-kõpla varna riputamist tasub üle vaadata ka okaspuud. Suvega võib mõni naabertaimedest olla liiga hoogsalt kasvanud ja surub igihaljale aiaelanikule ülemäära külje alla. Tavaliselt annab okaspuu kiiresti alla, loobub naabriga konkureerimast ja poetab varju jäänud okkad maha. Oksakääridega saab laiutava naabri paari lõikega sobilikesse piiridesse suruda ja igihaljal rüül on lootust täies ilus säilida. Teisalt, kui okaspuu ise on nobedasti edenedes pisut lohmakaks kasvanud, tuleb ka teda saledamaks ja vormikamaks pügada.
Okaspuude alused rehitseme kobedamaks, eemaldame viimased umbrohud ja lisame mult?iks natuke komposti (või koorepuru). Mult?ikiht kaitseb juuri pakase eest. Kontrolli, et räästavesi okaspuule peale ei tilgu. Räästavesi tapab sitkemadki taimed kui okaspuud.
- Maapinna külmudes lõpevad tõsisemad aiatööd. Tööriistad tuleks enne hoiupaika panekut puhastada, teritada ja õlitada. Kevadel on meeldiv alustada tööd korras ja toimiva vahendiga. Meele teeb tusaseks, kui hakatuseks peab hulga aega pusima näiteks kinniroostetanud oksakääride liikumasaamisega. Saed on paras aeg viia teritada.
- Kindlasti tuleb vahetada õli nendes mootorites, millel määrimiseks vajalik õli paikneb eraldi süsteemis, st õli ei lisata bensiinile. Töötanud õli jätmine talveks mootori karterisse on halb ? kütuses leiduvad väävliühendid, mis töötamise käigus õlisse satuvad, korrodeerivad pika talve jooksul mootorit. Enne õli vahetamist tuleks mootor käivitada ja lasta tal pisut töötada. Soe õli voolab kiiremini ja täielikumalt mootorist välja. Peale uue õli sissevalamist tuleks mootor veel korraks käima tõmmata, et tööpinnad saaksid kattuda puhta õliga.
- Temperatuuri alanedes pannakse järk-järgult paika soojustuskatted. Soojustusmaterjali (kuuseoksad, puulehed jne) kohalesättimisega ei tasu kiirustada ? enne püsivate külmade saabumist paigaldatud soojustus võib teha kasu asemel kahju. Liialt soojas tikuvad nii mõnelgi taimel pungad paisuma hakkama ? ta lihtsalt arvab, et kevad on saabunud.
- Külmade saabudes on aeg asuda lindude söögimaja korrapäraselt söödavaga täitma. Tihased ja teised talvituma jäänud linnud on suvel usinasti teie aias kahjurite arvukust kahandanud. Nüüd on teil lausa kohustus nende poolt teenitud palk natuuras välja maksta.
- Jälgige ka, et hiirtel-rottidel mürkhõrgutised pidevalt saadaval oleks. Korrapärane ?söötmine? vähendab näriliste kahjustused aias miinimumini.
- Hoolimata sellest, et olete oma arust hävitanud aiast viimase kui hiire ja roti, tuleks ikkagi kaitsta noorte puude tüvesid võimaliku ründe eest. Aitab spetsiaalne peletusvärv, aga ka kuuse- või kadakaoksa keeramine tihedalt ümber tüve.
Valget värvi peletusvärv kaitseb tüvesid ka päikseliste ilmadega tekkivate tugevate temperastuurikõikumiste eest, mille tulemuseks on koore lõhenemine. Praktika on näidanud, et juba paari aastaga on võõbatud tüved hoopis paremas seisukorras kui värvimata puutüved. Viimased on rohkem korpas (satikatel hea toimetada), sammaldunud ning tüvevähi koldedki on kergemad tekkima. Aastaringselt peal püsiv värv ei ole soodne keskkond sitikate ja haigustekitajate eluks.
- Kui ei soovita tüvesid kaitsta üsna ilmastikukindla peletusvärviga, siis tuleks kevadise päikesepõletuse vastu tüvesid võõbata lubivärviga. Kui teete seda sügisel varakult, on karta, et vihmad pesevad lubivärvi kevadeks maha ja puud saavad ikkagi kannatada. Sooja ja lörtsise talve korral tuleb lupjamist korrata. Lubjata saab soojema ilmaga, kui temperatuur on plusspoolel ja lubjapiim ei külmu. Kevadvihmad pesevad lubivärvi maha ja tüved ei ole siis enam ebaloomulikult valged.
- Hädatarvilikuks talviseks tööks on korrapärase vormiga okaspuudelt lörtsise tuisulume kohene maharaputamine. Seda tänamatut tööd ei saa edasi lükata ? sulalumi võib temperatuuri langedes okste külge külmuda ja siis ei saa lund mingi väega okstelt maha. Raske lumemüts vajutab oksad laiali ja kaunis okaspuuvorm kaotab kevadeks kogu oma ilu. Kui teate, et ei saa vajadusel kohe taimedelt lund maha raputada (suvekodu aias), siis kerige talveks nööri või võrku spiraalselt ümber puu või põõsa võra. Nüüd ei saa lumi oksi laiali vajutada. Mõnele eriti ümarale taimele võib keppidest jurta moodi kaitseehitise ümber moodustada. Nüüd on välditud oht, et paks lumi nööriga või võrguga kindlustatud taime kogu täiega külili vajutab.
Autor: Jüri Annist

Seotud lood

 • ST
Sisuturundus
 • 10.07.24, 11:20
Põlvkondade vahetust tuleks hakata varakult planeerima
Kui oled midagi suure hoole ja armastusega üles ehitanud, on loomulik, et soovid tagada ka selle püsimise. Olgu tegemist ettevõtte või perekonna varade edasiandmise planeerimisega, siis LHV privaatpanganduses ollakse oma klientidele toeks, et korraldada põlvkonnavahetus sujuvalt.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele