Violetta Riidas • 2. november 2003 kell 22:00

Sool ja loomakarvad kiti sisse

Läinud sajandi alguse ajakirju sirvides ei jõua vahel ära imestada inimeste leidlikkust, kuidas vajaliku puhastusvahendi või kiti segamiseks prooviti läbi pea kõik majapidamises leiduvad ained. Kas nüüd päris kõike järgi peaks proovima, aga põnev lugemine igatahes.

Vastupidavat rauakitti, mida tarvitan pliidi- ja ahjupragude täitmiseks, valmistan järgmiselt: segan rauapuru vähese soola, savi, loomakarvade ja värske loomaverega. Selle pudrutaolise kiti surun pragudesse ja lasen sääl aeglaselt kuivada.

Et puuseent (?vammi) kaotada, selleks on vaja leida põhjus, millest see on tekkinud. Teie hoone juures peitub põhjus nähtavasti põhjavees, isoleerimata seintes, põrandaaluses täitekihis või jälle põrandaaluses ventilatsioonis. Kui teete uusi põran-daid, siis kõrvaldage põrandaalune täite-mustmuld, mis sisaldab orgaa-nilisi aineid. Täitemulla asemele pan-ge põranda alla kuiva ainet ? kuiva liiva, puusütt või vanade ehitiste lammutamisest saadud lubjaprügi. Kõik puuosad eraldage isoleerpapi abil kiviosadest ja maapinnast. Seenetunnustega puuosad kõrvaldage. Põrandalaagid isoleerige tõrvapapiga mullast ja võõbake paar korda kuuma fenolaadiga üle.

Uue põranda tegemisel tuleb jälgida, et põranda alla ei jääks ühtegi laastu ega puukillukest. Kui võimalik, siis uued põrandad teha kahekordsed, nõnda et õhk alla jääb ja ventilatsiooni tarvis jätta alusmüüridesse õhuaugud.

Kas maksab juba viis aastat seinas olnud palke vastupidavuse mõttes millegagi immutada? Kui on mõtet immutada, siis mis aine on seks kõige kohasem ja kuidas seda teha?

Viieaastane seinas olemine harilikult palgi vastupidavusele suurt ei mõju. Tahate aga palkide iga pikendada, siis talitage järgmiselt: võtke fenolaati, lisage sellele poole mahu osa külma vett juurde ja kuumutage katlas alla keemispunkti.

Kuum fenolaat kandke pintsliga palkidele. Seejuures tuleb tähele panna, et seinad on kuivad, vastasel korral fenolaat ei imbu puusse.

Uuematüübiline ahjusiiber on teatavasti säärane, et seisab kas päris kinni või täiesti avatult. Seetõttu ei ole selle siibriga võimalik tõmbust reguleerida. Mina teen seda aga siiski, võttes tarvitusele väikese kavaluse.

Võtan nimelt 30?40 cm pikkuse, 5 cm laiuse ja 1 cm paksuse lauakese a ning lõikan sellesse täpselt siibri käepideme suuruse augu. Lauakese kleebin, et see oleks ilusam, ahju värvi paberiga üle. Siis löön ahjusse telliskivide vahele prakku 4?5tollise naela b, mille vastu toetub lauakene a siis, kui siiber peab olema õige vähe avatud. Surudes lauakese a ja naela b vahele kiilu d võin suurendada siibri avaust oma soovi kohaselt.

Kuidas puhastada poleeritud mööblit?

Poleeritud mööbli puhastamiseks võtke 1 osa söögiõli, 1 osa punasesõstraveini, pange pudelisse ja loksutage hästi segi. Saadud segu hõõruge puuvilladega mööblile ja poleerige pehme flanell-lapiga läikima.

Hetkel kuum