2. november 2003 kell 22:00

Tartu tüüpkorterite hinna tõus on vaibumas

Aasta algusest on hinnatõusu tempo olnud mullusega võrreldes aeglasem. Heas seisukorras tavaviimistlusega tüüpkorterite hinnad on üldiselt vahemikus 5000?6000 kr/m2. Kapitaalselt remonditud korteri hind on 6000?7000 kr/m2. Kesklinnas, vanalinnas ja Tähtveres on hinnad ca 2000 kr/m2 kallimad.

Märkimisväärne on nõudlus uute korterite järele, mis ei tundu veel lõppevat. Seejuures on inimesed üldjuhul väga hinna- ja asukohatundlikud. Madalamas hinnaklassis uutel korteritel on tekkinud isegi järelturg, kuigi korterid ei ole üle aasta vanad. Uute korterite hinnad sõltuval asukohast ja ehituskvaliteedist ja on 10 000?15 000 kr/m2.

Eramuturul on toimumas korterituruga sarnased arengud, kuigi areng on inertsem ja hinnalangusi pole ette tulnud. Kuigi kasvanud nõudlus on tõstnud ka eramute hindu, on tegemist väga selektiivse sektoriga, näiteks puudub uutel eramutel järelturg. Endiselt on uue eramu ehitushind ja turuväärtus samas suurusjärgus, mis ei julgusta arendajaid maju valmis ehitama.

Väga aktiivne on eramukruntide turg. Nõudlust jätkub nii arendatud kui ka arendamata kruntidele. Elanikkonna kasvanud huvi arendatud kruntide järele on suurendanud huvi ka arendamata linnalähedaste põllutükkide vastu, mille likviidsus on suurenenud. Suurem nõudlus on linnast kuni 3 km kaugusel asuvate elamukruntide järele. Uusi krunte pakutakse igas linnaosas ? Raadil, Ihastes, Ränikülas, Kvissentalis. Samuti on aktiivne krunditurg Ülenurmes. Turul on erineva arendustasemega krunte: ühtedes ehitab arendaja teed, trassid, valgustuse ja haljastuse; teistes müüakse vaid planeeritud toormaad. Nõudlust ei mõjuta oluliselt kruntide varustatus kommunikatsioonidega, see kajastub hinnas.

Aktiivne on ka hoonestamata ärimaa turg nii kesklinnas kui ka mujal. Eriti on nõutud ärimaa Ringtee ja Riia tänava piirkonnas. Kasvanud on ka nõudlus korterelamute rajamiseks sobivate kruntide järele, mille hinnad jäävad vahemikku 500?1500 kr/m2 sõltuvalt asukohast ja ehitusõigusest.

Autor: Erkki Luhamaa

Hetkel kuum