5. november 2003 kell 22:00

Erakoolist hästitasustatud tööle

Noore ea kohta on Teil aukartustäratav resümee väärt juhtimisalaste töökogemustega. Kas otsite järjepidevalt uusi väljakutseid?

Ma ei otsi järjepidevalt väljakutseid, kuid organisatsioonid, kus ma olen töötanud, on mind osanud ära kasutada just ettevõttele vajalikul alal. Ise olen suhtunud enda ametitesse kui projektidesse, mis on vaja edukalt lõpuni viia. Tihti, kui olen oma ülesande täitnud, on ettevõtetes mõni teine akuutne ala, kuhu mind on edasi suunatud. Juhtimine on iseenesest töö inimestega ning nende motiveerimine võitlus ühise eesmärgi nimel.

Alustasite hotelliäris ja suundusite edasi IT-alale, kuhu ka pidama jäite. Millest selline valik?

Hotellinduse valisin, kuna mulle meeldib luua käega mittemateriaalseid väärtusi. Tegelikult on hotellindus ja IT väga sarnased, sest mõlema tooteks on teenus. Edukas on see, kes paremini kliendi vajadustest aru saab ning neid ootustele vastavalt täidab. Mõlemad alad on meeldivad, kuid IT-alal saan rohkem areneda. Tean teisigi inimesi, kes on alustanud hotellialalt ning siirdunud väga edukalt IT-sse. Hotelliärist saab kaasa õige suhtumise klienti ning oskuse nendega ringi käia.

IT-äri kõrgemal tasemel töötamine tundub hotelliäri kõrval raketiteadusena. Kas kohanemisraskusi polnud?

Ei olnud. Hotelliäris alustasin raamatupidajana ja töötasin lõpupoole IT-juhina. Sealt sain esimese hea kogemuse majandusinfosüsteemi juurutamises kliendipoolse projektijuhina. Pidin hakkama saama multikultuurse seltskonnaga, kus majandusinfosüsteemi konsultandid olid Saksamaalt, raamatupidamise osa konsultandid Hongkongist ning hotelli direktor Prantsusmaalt.

Milline on olnud karjääri suurim väljakutse?

Kindlasti üks suurim väljakutse oli Leetu tööleminek ning seal nullist ärirakenduste lahenduste müügi- ja toetusorganisatsiooni loomine. Alguses oli Vilniuses kõik väga võõras, kuid kohalikku ellu aitasid sisse elada seal töötavad koolikaaslased Concordiast ning Eesti Ärimeeste Klubi esindus Vilniuses.

Olete IT-alal edukas?

Edu on suhteline. Arvan, et olen just õige lüli IT- ja ärimaalima vahel. Tänaseks hetkeks mõistan mõlema maailma keelt päris hästi.

Töötate firmas, mis spetsialiseerub maailmakuulsa SAP äritarkvara juurutamisele. Kas see töö on väljakutse?

Iga ettevõtmisega tegelemine on sellel hetkel kõige suurem väljakutse. SAP majandustarkvarale spetsialiseerunud BPS Consulting Estonia äri käima lükkamine nii Eestis kui Skandinaavias on ka kahtlemata väljakutse. Juba 2000. aastal oleksin tahtnud tegeleda ainult SAP-ga, aga sellel ajaperioodil pidas tööandja minu panust tähtsamaks muul alal. Nüüd saan tegeleda alaga, millest juba pikka aega olen unistanud. Aitan üles töötada firmat, mis on osa rahvusvahelisest BPS ettevõtete võrgust.

Kas ettevõtluses tegutsedes töötate pigem juhi kui alluvana? Miks?

Siin ei saa olla ühest vastust. Iga juht on kellegi alluv. Tähtis pole staatus ettevõtte hierarhias, vaid võimalus tegeleda alaga, mis neile meeldib, mis sobib kõige paremini nende isikuomaduste, teadmiste ja kogemustega. Inimesed, kes koos töötavad, peavad seda tegema meeskonnana. Kaasaegses ettevõttes peaks juhi ja alluva definitsiooni asendama näiteks treeneri ja sportlase omaga. Kahjuks võib see taoline inimeste suhe olla erinevatel aladel vastupidine. Näiteks tehnilise lahenduse tutvustamisel on tehniline spetsialist treeneriks hoopis tegevjuhile.

Kas planeerite palju oma käike ette?

Mul on pikaajalised ja lühiajalised eesmärgid, mis juhivad igapäevaseid tegevusi eesmärkide saavutamise suunas.

Millised isikuomadused on Teid äris aidanud?

Järjekindlus, avatus ja kompromisside leidmise soov. Erinevate kultuuride austamine sellisena nagu nad, mitte enda kultuuri vaatenurgast.

Inglisekeelse hariduse omandamine võimaldanuks Teil suunduda välismaale tööle, kuid jäite kodumaale truuks.

Olen elanud aasta Soomes ja üle aasta Leedus. Hetkel EL-iga liitumise lävepakul on Eestis kõige huvitavam töötada. Ameerika avarustes töötamine oleks suhteliselt lollikindel, kuid arvan, et Eestis on palju rohkem võimalusi. Näiteks reedel tulin just Helsingi SAP kasutajate iga?aastaselt seminarilt, kus mitmed soomlased avaldasid kartust eestlaste tulemise ees ning arvasid, et paljud nende ettevõtted kolivad varsti Eestisse.

Kuidas hindaksite oma haridust ja selle tasuvust tööturul?

Olen väga rahul hariduse ja maailmavaatega, mille mu õppejõud Põhja-Ameerikast, Euroopast ning kaasõpilased üle maailma on kaasa andnud. Kuna ülikoolis ei õpetatud konkreetset ametit, vaid oskusi, kuidas lahendada erinevaid situatsioone, siis on sellest haridusest kasu ka 10 ja 30 aasta pärast.

- Meelis Vill, endine töökaaslane, praegune äripartner

Markole meeldivad kallid asjad ? see on vastastikune armastus. Ta sobib oivaliselt tegelema SAP äritarkvaraga, mis on turul üks kallimatest. Tean teda tegelikult alles paar kuud. Mis sest, et oleme pikalt koos ühes varasemas firmas töötanud. Ei saa lahti muigest, kui Markole mõtlen. Tema puhul ei tasu millegi üle imestada. Marko on mu tuttavatest kõige üleannetum. Tema tõsidusest lööb varem või hiljem välja lõbusus ja rõkkav naer, mis paneb lähikonna võpatama. Aga nendest kavalalt ning kelmikalt helkivatest silmadest ja roosadest prillidest, mida ta meelsasti kannab, ei tasu lasta ennast eksitada. Ta on analüütilisem ja punktuaalsem kui need, kes sellest oma karmi ja suletud välimusega püüavad ümbritsevatele teada anda.

Autor: Lauri Levo

Hetkel kuum