6. november 2003 kell 22:00

Vaimustav väljapanek Tiibetist

Tiibetit iseloomustab lisaks kaunile loodusele ka tohutult rikas vaimu- ja kultuuripärand. Sellist eksootikat ja suursugusust, mida esindab Tiibeti kunst, ei kohta just sageli.

Näitusel eksponeeritakse nii igapäevaseid tarbeasju kui ka budistlikes kloostrites kasutusel olevaid rituaalseid esemeid, mis teeb väljapaneku üldilme kirevaks ja kaootiliseks, kuid iga külastaja peaks leidma, mida imetleda.

Paeluvalt mõjuvad elurõõmsad rahvarõivad, peened väärismetallesemed ja kirev kodune nikerdatud budistlik altar. Tore avastus on kindlasti keefiri valmistamiseks mõeldud puuanum ja Tiibeti traditsioonilise tee segamise nõu, milles lisatakse sellele soola ja võid. Eriti suursugused on tiibetlaste muusikainstrumendid, väga kaunid on hõbeehted, mis kaunistatud kulla, vääriskivide ja korallitükikestega, ning huvitavad on budistlikud palveesemed, nagu näiteks palveveskid ja ohverdamisanumad.

Palju on eksponeeritud ka argiseid asju, mis valmistatud erakordese ilumeele ja osavusega, päris hirmuäratavad tunduvad erinevates rituaalides kasutatavad maskid. Elegantseima osa ekspositsioonist moodustavad tiibetlastest ehtekunstnike meistriteosed.

Lisaks näitusele saab huviline vaadata mitmeid Tiibetit ja selle kultuuri tutvustavaid filme.

Jääb vaid vaimustust tunda, kui tähtis on tiibetlastele teejoomise traditsioon ning kuidas on kaunistatud sellega seotud rituaalsed tarbeesemed. Ning miks mitte ise proovida teed Tiibeti moodi ? või ja soolaga. Midagi veidi eksootilist ka oma argipäeva.

Autor: Heidi-Maarja Melts

Hetkel kuum