Kuldar Kullasepp • 26. november 2003 kell 22:00

Hoiulaegas ? alternatiiv kodusele seifile

Kodus dokumentide või mõne vääriseseme hoidmiseks omaette seifi ostmine ei pruugi olla otstarbekas. Seifid on kallid ning kodu nõrk üldine turvalisus muudab seal üliväärtuslike esemete hoidmise riskantseks. Vahel on turvalist panipaika vaja ainult lühemaks perioodiks. Sellisel juhul tasub kaaluda pangas asuvate hoiulaegaste kasutamist.

Pangalaegastes ehk deposiitboksides hoitakse tavaliselt sularaha, väga olulisi dokumente või väärisesemeid.

Teenuse kasutamiseks peab klient sõlmima laeka üürilepingu. Üürisumma tasumisel väljastatakse kliendile üks või kaks võtit. Laeka kasutamisõigus on ainult lepingu sõlminud inimesel või tema poolt volitatud isikul. Enne laekani jõudmist tuleb soovijal esitada isikut tõendav dokument. Nii välistatakse leitud või varastatud võtmega hoiulaeka juurde pääsemine. Turvalisuse huvides seab pank kliendile mitmeid nõudeid. Kuna klient ei tohi hoiustada esemeid, mis võivad ohustada laegast ennast või teiste laegaste sisu, siis on pangal õigus nõuda laekasse pandava sisuga tutvumist. Turvalisuse huvides ei lubata samal ajal hoiuseruumis viibida rohkem kui kahel inimesel korraga. Samuti ei tohi seal viibida üle 10 minuti.

Hoiulaeka teenust võivad kasutada nii era- kui ka juriidilised isikud. Tallinnas pakuvad teenust Eesti Ühispank ning Hansapank.

Hansapanga meediasuhete juhi Kristiina Tambergi sõnul on hoiulaegaste kasutamine aktiivne, pidevalt on kasutuses 80% kõikidest laegastest.

Hoiulaeka rendihind sõltub selle suurusest. Hinnad algavad 100 kroonist kuus ning lõppevad 300 krooniga. Kui kliendil on soov üürida laegas lühemaks perioodiks, siis on päevahinnaks 10 kuni 30 krooni.

Hetkel kuum