Aasta algas rekordilise arvu seadusemuudatustega

Silva Männik 09. jaanuar 2004, 00:00

Uusaastaööl tänavusse aastasse vastu astudes jõustus rohkem kui kolmkümmend seadust ja seadusemuudatust, millest enamus mõjutab ka ettevõtjaid. Euroliitumiseks määratud 1. mai lisab oma osa.

Erinevalt eelmistest aastatest ei anna muudatustes tooni lihtsalt n-ö raamatupidamislikud täpsustused, vaid tegu on põhimõtteliste erinevustega. Peamised ka ettevõtja elu mõjutavad reeglid, millega ennast kindlasti kurssi tuleks viia, on tulumaksuseadus, maksukorralduse seadus, juba aastapäevi jõustumist oodanud pankrotiseadus. Paljusid puudutab ka riigihangete seadus, kus suurendati hanke piirmäärasid.

Seadusemuudatuste virrvarrist ülevaate saanud ettevõtjad hindavad tulemuse enamjaolt positiivseks. Vähemalt jaanuaris jõustuvad seadused on maksumaksjatele soodsamaks ja mõistlikumaks muutunud. Ometi jäid mitmed eelnõudest välja visatud punktid ka südamele kripeldama.

Tööandjate Keskliidu direktori asetäitja Tarmo Kriis tõi positiivseima näitena välja tulumaksuseaduse muudatuse, millega ei käsitleta erisoodustusena enam tööandja kulutusi töötajate transpordile tööle ja koju. Tekitab heameelt ka Euroopa Liidu energia maksustamise direktiivi nõuete edasilükkamine. ?Eriti oluliseks peame põlevkivikütteõlile kehtestatava aktsiisi ülemineku perioodi taotlemist kuni aastani 2015,? lausus Kriis.

Ebaõnnestumiseks võib pidada näiteks seda, et eriotstarbelist diislikütust ei või kasutada varsti enam ehitusega seotud eritöödes osalevates mootorsõidukites (nt betoonpumpades) ja kaevandus-, metsandus- või ehitustööde valdkonda mittekuuluvate ettevõtete territooriumil kasutatavates masinates ja sõidukites.

?Kaasnevaid kulusid loevad ainuüksi ehitusmaterjalide tööstuse ettevõtjad sadades tuhandetes kroonides,? selgitas Kriis.

Maksumaksjate Liidu tegevjuht Kersti Kurre ütles, et suurt osa jõustunud muudatustest- uuendustest võib lugeda maksumaksjale positiivset ja õiguskeskkonnale edasiviivat tähendust omavaks. ?Korrastati ja ühtlustati terminoloogiat, lähenemisnurki, sh ELiga seonduvalt, reguleeriti sõnaselgelt seniseid probleemvaldkondi, nähti ette täiendavaid võimalusi, meetmeid maksumaksjale suhetes maksuhalduriga,? selgitas ta. ?Tulumaksuseadusesse kirjutati sisse pikaajalised sammud maksukoormuse vähendamiseks, asudes samaaegselt piirama seniseid soodustusi.?

Nii Kurre kui ka Kriisi sõnul on aga kahetsusväärne, et teadmistepõhise ühiskonna poole pürgimise vastandina tasemekoolituse jätkuv käsitlemine erisoodustusena.

 • Aasta alguses jõustunud seadused:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 14:05
  Otsi:

  Ava täpsem otsing