FIE-le osaühingu loomine soodsam

Olavi Kärsna 12. jaanuar 2004, 00:00

Nimelt oli osaühingu asutamine isiklik lõbu, see ei olnud FIEna tegutsemisega seotud. See aga tähendas, et kui sooviti FIEna ostetud varaga teha asutatavasse osaühingusse mitterahaline sissemakse, läks vara kõigepealt inimese isiklikku tarbimisse, st FIEna tegutsemisest välja, ja alles siis sai sellega teha mitterahalise sissemakse. Isiklikku tarbimisse läinud vara turuväärtus tuli aga kirjutada selle aasta ettevõtluse tuludesse, mis tähendas sellelt 26% tulu- ja 33% sotsiaalmaksu tasumist.

Seepärast jätkasid mitmed firma asutanud ettevõtjad edasi FIEna ja rentisid oma ettevõtluse vara asutatud osaühingule.

Nüüd siis on 1. jaanuarist tulumaksuseaduse §s 37 lõige 7, mis ütleb:

?(7) Isiklikku tarbimisse võtmiseks ei loeta füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte hulka kuulunud vara mitterahalise sissemaksena üleandmist äriühingule, kui selle eesmärgiks on ettevõtte tegevuse jätkamine.?

Ettevõte tähendab siin FIE varade kogumit, millega tulu teeniti. FIE-l võib olla ka mitu tegevusala. Asutatav firma võib jätkata FIE tegevust kõigil neil, kuid võib ka hakata tegelema ainult mõnega. Tegevuse jätkamine tähendab, et inimene lõpetab FIEna tegevuse sellel alal, millega seotud vara firmale üle antakse. Teistel tegevusaladel võib ta aga FIEna jätkata.

Seadus ei ütle, et vara võib üle anda ainult asutatavale äriühingule. Võib toimida ka nii, et olemasolev firma laiendab osakapitali, FIE teeb sellesse oma ettevõtluse varaga mitterahalise sissemakse, saab osanikuks ja firma jätkab muu tegevuse hulgas FIE senist rida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing