Sirje Niitra • 15. jaanuar 2004 kell 13:52

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing kiidab Eesti Energia otsust

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing tervitab Eesti Energia otsust eristada elektri tootmine ja müük ning edastamine ja jaotamine.

'Elektrituruseadusest tulenev otsus loob aluse Eesti elektrituru avanemiseks. Elektrituru reguleeritud avanemine loob uusi võimalusi optimaalsemaks ja ratsionaalsemaks tegutsemiseks nii energia tootjatele kui edasimüüjatele. Kui teenusepakkujate arv elektrienergia valdkonnas suureneb, muutub kogu majandusharu tegevus efektiivsemaks. Samas tõuseb pädeva, asjatundliku ning sõltumatu energiaturu regulaatori roll,' ütles ühingu elektrinõukogu juht Are Veski.

1998. aastal Riigikogu poolt vastu võetud kütuse- ja energiamajanduse pikaajaline riiklik arengukava nägi ette lõpetada Eesti Energia ümberkujundamine aastaks 2000. Riikliku arengukava kohaselt oleks tulnud muuta elektrijaamad, ülekande-ja jaotusvõrgud iseseisvalt majandavateks äriühinguteks juba möödunud aastatuhande lõpuks.

Täna tegutseb Eesti Energia kõrval iseseisvalt kaks suurt ja ligi kuuskümmend väiksemat elektrivõrku. Kaks suuremat erastatud elektrivõrguettevõtet on Narva Elektrivõrk ja Fortum Elekter. Veski hinnangul on konkurents elektrivõrkude poolt pakutavate teenuste kvaliteedi osas andnud käegakatsutavaid tulemusi. Viie erastamisjärgse aasta jooksul on Fortum Elektri jaotusvõrgus rikete arv vähenenud poole võrra. Narva Elektrivõrgus on elektrikatkestused pärast erastamist vähenenud neljandiku võrra.

Möödunud aasta lõpul otsustasid elektritootjad ja võrkude esindajad luua Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühingusse oma ühiste huvide esindamiseks elektriettevõtete nõukogu.

Hetkel kuum