Liidriks pürgiv Valio Eesti vahetas tegevjuhi välja

Kristina Traks 16. jaanuar 2004, 00:00

?Nõukogu rahuldas Puskai tagasiastumispalve kolmapäeva õhtul, praegu vastutan Valio Eesti tegevjuhtimise eest mina,? ütles Timo Malmi eile. Siiani oli Malmi Valio OY Balti asepresident ja Valio Eesti nõukogu esimees. Puskai lahkumise põhjusi ta ei kommenteerinud.

Malmi sõnas, et viibib enamiku ajast Eestis kohapeal, seega ei hakata Valio OY Eesti tütarettevõtet juhtima kaugmeetodil Soomest. Kui kauaks Malmi Valio Eestit juhtima jääb, ei osanud ta öelda.

Oma lahkumise põhjusi ei nõustunud kommenteerima ka Peeter Puskai. ?Otsustasin ise oma elu seal ettevõttes lõpetada ning see otsus sündis üsna ruttu,? ütles Puskai.

Puskai kummutas arvamuse, nagu võiks tema lahkumine olla seotud Valio Eesti kesiste majandustulemustega. ?Arvestades üldist kasumitühjust selles sektoris, on majandustulemused korralikud,? sõnas ta. ?Ettevõte peaks olema nullis, nagu sai ka aasta alguses planeeritud.?

Peeter Puskai töötas enne Valio Eestisse asumist ETKs, saneeris Rakvere Lihakombinaadile kuuluvat Rigas Miesnieksi ning tegutses oma konsultatsioonifirmas. Valio Eestis töötas Puskai veidi üle kahe aasta, olles esimene selle ettevõtte eestlasest juht.

Peamiseks ülesandeks Valio Eestis oma töölevõtmise ajal nimetas Puskai turuosa suurendamisega seotud küsimusi. Kas need ülesanded said ka täidetud, ei nõustunud Puskai kommenteerima.

Viimastel aastatel ei ole Valiol õnnestunud Eestis turuosa kasvatada. Majandusnäitajate osas jääb Valio Eesti alla ühele oma peamisele konkurendile ? Tallinna Piimatööstusele, kes pärast Ühinenud Meiereide riismete ostu Eesti piimaturgu valitseb.

Valio ei ole veel avaldanud eelmise aasta tulemusi, kuid esimese üheksa kuu tulem oli 1,1 miljonit krooni suurune kahjum, mis ettevõtte teatel mõnevõrra ületas esialgselt planeeritut. 2002. aastal teenis Valio Eesti 231 miljoni krooni suuruse käibe juures 300 000 krooni suuruse kasumi. Võrdluseks, Tallinna Piimatööstuse möödunud aasta üheksa esimese kuu kasum oli 15 miljonit krooni.

Tallinna Piimatööstuse juhatuse esimees Aare Annus ütles, et Valio Eesti on tema juhitava tööstuse suurim konkurent. ?Ta on stabiilselt tuksunud, tootearendust on küll tehtud, kuid mingeid erilisi samme turu võitmiseks pole olnud,? iseloomustas ta. ?Võib-olla tema laienemisele seadis piirid ette ka see, et tootmisvõimsustega hakkab neil lagi kätte jõudma.?

Miks otsustas konkurent tegevjuhi välja vahetada, ei osanud Annus kommenteerida. ?See võib olla seotud majandustulemustega, kuid ma ei usu, et tulemused olid peapõhjuseks,? lisas ta.

Põlva Piima juht Aivar Häelm ütles, et mingeid märke küll polnud, et Valio Eesti juhtkonnas võiks selline muutus tulla. ?Samas, piimaturul on nii skisofreeniline olukord, et pole ime, kui ettevõtte juhil üle viskab,? ütles ta. Häelm nimetas skisofreeniliseks olukorda, kus piima kokkuostuhind on kõrgem kui ELis ning näiteks kilepiima tootmisel jääb töösturile pärast tooraine-, pakendi- ja transpordikulude mahaarvamist liitri piima kohta üle veel vaid 5 senti.

Eelmise aasta lõpul ostis Valio enamusosaluse Eesti suurimas juustutootjas Võru Juust. Selle ostuga sai Valio Eestist siinsel turul üks suuremaid piimavarujaid, valmistoodete turul on ettevõtte turuosa ca 30 protsenti.

Valio Eesti tegevjuhtimise üle võtnud Timo Malmi ütles, et Võru Juustuga seoses on kavas ellu viia muudatusi, kuid neist on veel vara rääkida. ?Ekspordi osas tuleb seoses 1. maiga kindlasti muutusi, ettevõtte juhtkonnas aga muudatusi ette näha pole,? ütles ta.

Valio kontserni strateegia on aastaks 2010 olla Soomes ja Läänemere-äärsetes riikides turuliider, seisab ettevõtte koduleheküljel. Venemaal on Valiol müügiettevõte, mis müüb piimatooteid Peterburis ja Moskvas. Müügiettevõte on Valiol ka Leedus, Lätis on Valiol ühisettevõte.

Hiljuti vahetus Valio OY tegevjuht ? endine tegevjuht Olavi Kuusela sattus ettevõtte omanikega arengusuundade küsimuses erimeelsustesse ning oli sunnitud seetõttu tagasi astuma usalduse kaotuse pärast. Uueks juhiks sai Saksamaal elav ja pikka aega Tetra Pakiga seotud olnud Harry Salonaho, kes asus tööle 1. jaanuaril 2004.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing