Liidu börsidele saab investeerida panga kaudu

Peeter Stamberg 16. jaanuar 2004, 00:00

Selleks, et alustada investeerimist aktsiatesse, on vaja omada väärtpaberikontot. Konto avamine on mõnedes pankades tasuta, mõnes pangas tuleb selle protseduuri eest tasuda poolesaja krooni ligi.

Kuna väärtpaberikonto avamine on ühekordne kulu, siis vaid selle järgi endale väärtpaberite vahendajat otsida ei tasu. Arvestada tuleb veel hooldus- ja tehingutasudega.

Kui väärtpaberikonto on avatud, võibki investeerimist alustada. Nüüd tekib kohe küsimus ? kuhu investeerida. Aktsiaid ja aktsiafonde, kuhu raha paigutada, on tuhandeid. Kui kindlaid eelistusi üksikute aktsiate kohta ei ole, on kõige lihtsam võimalus aktsiate valik jätta professionaalsetele fondijuhtidele ehk osta fondiosakuid. Fondiosakuid ostes saab investor hajutatud investeeringu, sest fondijuht on sinna valinud kümneid aktsiaid ja üksikute aktsiate osakaal jääb vaid mõne protsendi ligidale. Investoril on võimalik valida endale näiteks konkreetset piirkonda või sektorit hõlmavaid fonde. Osa fondid on mõeldud vähem riskialtitele investoritele, teised nendele, kes julgevad suuremaid riske võtta.

Kui investor on otsustanud ise otse aktsiatesse investeerida, peab ta leidma sobivad ettevõtte, mille aktsiaid osta. Panustada võib riskantsematesse aktsiatesse, millest võib suurt tulu saada. Samas on oht languseks on suurem, turul leidub ka aktsiaid, mille hind kõigub vähem ning sobivad seetõttu väiksema tuluga leppivatele aktsionäridele.

Sobiva aktsia valimine on keeruline ja raske. Pärast aktsia ostu peab jätkama ettevõtte ja ka tema suuremate konkurentide tegevuse jälgimist.

Ettevõtete valikul aitavad investoreid pankade ja investeerimisfirmade poolsed analüüsid. Äripäeva poolt aasta alguses küsitletud kohalikud analüütikud prognoosisid selleks aastaks Euroopa Liiduga liituvatest riikidest suurimat tõusu Ungari börsile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing