Parimaks saab ka reegleid rikkudes

Peeter Stamberg 19. jaanuar 2004, 00:00

Palju on räägitud sellest, et enamik fondijuhte ei suuda saavutada turutootlusest ehk indeksi tootlusest paremat tootlust, seetõttu soovitatakse sageli osta just indeksi aktsiaid.

USA viimase viie aasta üks edukamaid investeerimisfondi juhte on aga hajutamise vastu. Kui üldlevinud arusaamise järgi väheneb hajutades risk, siis Daedalus Capitali fondijuht Stephen Coleman leiab, et mida rohkem on portfellis aktsiaid, seda suurem on portfelli risk. USA investeerimisfondide tootlusi jälgiva Pensions & Investmentsi andmetel möödunud aasta lõpus avaldatud andmetel oli kolmanda kvartali lõpus viimase 12 kuu tootlusi vaadates USA parim fondivalitseja just Daedalus Capital. Tegemist on ligi kümme aastat tegutsenud väikesemahulise fondide valitsejaga, mis on näidanud aga mitmetel aastatel väga häid tootlusi. Alates loomisest 1994. aastal kuni möödunud aasta septembri lõpuni on keskmine aastane tootlus olnud 16,1 protsenti aastas, samas USA laiemat aktsiaturgude liikumist kajastav S&P 500 indeks on kerkinud samal perioodil 11,4 protsenti aastas, kirjutas finantsportaal SmartMoney.

Edu saladuseks on olnud see, et Coleman ei ole investeeringuid hajutanud, vaid valinud välja üksikuid häid aktsiaid. Kõige rohkem on tema portfellis olnud 21 ettevõtte aktsiaid, hetkel omab ta kümnekonna ettevõtte aktsiaid. Tema sõnul on maksimaalne ettevõtete arv, mida ta jälgida suudaks, 25.

Finantsportaalile SmartMoney antud intervjuus ütles Stephen Coleman, et kui portfellis omada kümmet aktsiat, siis on portfelli risk seotud 10 ettevõttega. Ettevõtete kvaliteet määrab riski. Kui portfellis on 100 ettevõtet, siis on ka 100 riski. Tema sõnul võib suurest portfellist väärt aktsiaid olla vaid 10 ja ülejäänud 90 olla suisa rämps. Seega on 90 protsenti portfellist seotud kõrge riskiga.

?Hajutamine iseenesest ei elimineeri riski, siis on võimalus teha vaid 100 rumalat otsust,? lausus Coleman.

Daedalus Capital investeerimisfilosoofia põhipunktid:

- Portfellide tootluse maksimeerimiseks pööratakse tähelepanu 10?25 aktsiale. Finantsandmete analüüsiga tegeleva Ibbotson Associatesi andmetel on vaja 95 protsendi hajutamiseesmärkide saavutamiseks vaid 10 aktsiat. Selleks, et portfelli hajutada 100protsendiliselt, läheb vaja juba 500 aktsiat. Firma arvates on mõttekas omada 10 aktsiat.

- Aktsiaid valitakse. Selle kohta, kuidas turg päeva, kuu või aasta jooksul käitub, teadmised firmal puuduvad. Lihtsalt üritatakse osta aktsiaid, mis tõusevad ja tõus ületab laiema turu tõusu.

- Ettevõtteid ei valita nende suuruse järgi. Investeerimisfond ei vali aktsiaid, mis tõusevad. Ostetakse nii väärtus- kui ka kasvuaktsiaid. Ostetakse ettevõtteid vaatamata sellele, kas nende turuväärtus on väike, keskmine või suur. Ostetakse ettevõtteid ka väljapoolt USAd.

- Kasumit nähakse pikal perioodil. Aeg on peamine ressurss, tänu millele kasumit teenitakse. Aktsiatest tahetakse saada mitmekordset tõusu. Investeerimisguru Peter Lynch kirjutas, et tema edu professionaalse investorina seisnes aktsiate valikus, mille hind kümnekordistus. See on ka Daedaluse edu saladus. Nende eesmärgiks on osta suurepäraseid ettevõtteid ning tunda end nende omanikuna. Aktiivse kauplemisega ei tegeleta. Ettevõtete aktsiaid omatakse mitmeid aastaid.

Viimastel aastatel on Coleman panustanud eeskätt tehnoloogia ja telekommunikatsiooni ettevõtetesse.

Portfelli kuuluvad sellised ettevõtted, nagu võrguseadmete tootjad Nortel Networks ja Lucent Technologies.

Nortel on Colemani lemmikuid. Aktsiad hakkas ta kokku ostma 2002. aasta lõpust. Suure hulga neist ostis ta kokku 0,75 dollari tasemelt. Tema arvates võib hetkel ligi 7 dollaril kaubeldava aktsia hind kolme kuni viie aasta jooksul tõusta 20 dollari tasemele.

Vähem tuntud ettevõtetest on panus tehtud Wireless Facilitiesile. Väikese turuväärtusega firma klientideks on sellised telekommunikatsiooni hiiud, nagu Verizon (USA suurim mobiilsideoperaator) ja AT&T. Hetkel on Colemani sõnul firma müük vaid 200 miljonit dollarit, kuid peagi see muutub. Colemanile meeldib ka firma asutajate Iraani päritolu ja tugevad teadmised oma tegevusalast. ?Nad (asutajad) on erakordselt arukad, tugeva töötahtega ja eetilised,? ütles Coleman SmartMoneyle.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing