Legendaarne koolitusprogramm 20 Keys jõuab Eestisse

20. jaanuar 2004, 11:49

Konsultatsiooni- ja audiitorfirma Deloitte Touche Eesti alustab koolitusprogrammiga 20 Keys.

Programmis osalemise kuludest on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) valmis hiljem ettevõtetele suure osa kompenseerima, edastas ettevõte pressiteates.

Esimesse koolitusgruppi kuulumise osas on juba avaldanud kindlat soovi kuus Eesti ettevõtet, keda hakkavad koolitama Deloitte rahvusvahelised eksperdid, kel on kogemus Lõuna-Aafrikast.

Jaapanist alguse saanud 20 Keys alusel koolitavad tootmisettevõtteid ka Sloveenia ja Horvaatia. Maailmas kuuluvad selle metoodika aktiivsemate kasutajate hulka firmad Seiko, Gilette, Siemens, Sanyo Electric, Gorenje, jt.

Deloitte nõukogu esimees Tiit Järve ütles, et eeskätt kasumlikele ja laienemisest mõtlevatele tootmisettevõtetele suunatud tootlikkuse tõstmise programm on ainulaadne, sest kaasab aktiivselt kogu ettevõtte töötajaskonda, tippjuhtidest tavatöötajateni.

Deloitte?i juhtimisnõustaja Kadri Kristjuhani sõnul näitab praktika, et 20 Keys pääseb suurelt mõjule kolme- kuni nelja-aastase tegevuse tulemusena. Neljanda aasta lõpuks on oodata tootlikkuse kahekordistumist, defektide vähenemist 80% võrra ja varude vähenemist 50% võrra.

EAS kaudu on ettevõtjatel võimalik saada toetust 50%-70% koolituskulude ulatuses. 20 Keys programmis osaleda soovivad ettevõtted, kes vajaksid selleks ka riigiabi, võivad alates tänavu aprillist, mil avaneb uus Euroopa Liidu tõukefondist kaasfinantseeritav Koolituse Programm, vastavate taotlustega pöörduda EASi poole.

Taotlusi saavad esitada nii väikese ja keskmise suurusega kui ka suured Eestis registreeritud ettevõtted ning ettevõtjate ühendused. Taotlus tuleb esitada enne koolitusprojekti algust. Koolitusprogrammis osalejatele, kelle taotlused EAS rahuldab, makstakse toetus välja peale koolitusetapi lõppu ning kulutuste tasumist aruannete alusel.

Esialgse plaani järgi rakendab Deloitte 20 Keys osalejatele igakuist koolitustasu. Programm algab 6-kuulise etapiga, mille jooksul seatakse programm ettevõttes üles ja tutvustatakse selle põhimõtteid töötajatele. Selles etapis toimub ka tippjuhtkonna koolitamine ja esimeste korrastuslike võtete koolitus. Edasi jätkatakse programmi aastaste tsüklite kaupa. Eestis on programmis osalemise soovituslikuks ajaks valitud 2,5 aastat. Kadri Kristjuhani ütlusel eeldatakse, et pärast selle perioodi lõppu suudab ettevõte juba iseseisvalt 20 Keys programmi jätkata.

?Programm on väga intensiivne ja nõuab ettevõtte juhtkonnalt tõsist pühendumist,? selgitas Kristjuhan. ?Ettevõtete tippjuhtkond peaks olema valmis pühendama 25% oma ajast programmi juurutamisele, sest 20 Keys ei ole lihtsalt üks metoodikatest, vaid ettevõtte elustiil.?

?Selge on see, et programm on jõukohane vaid pühendunud ettevõtetele, kes huvituvad oma konkurentsivõime tõstmisest ja selle läbi ka tegevuse laiendamisest,? märkis Deloitte nõukogu esimees Tiit Järve. ?Arvestades aasta eest läbiviidud uuringut Kesk-Euroopa tootmisettevõtete seas, kus selgus, et Eesti ettevõtetes paljusid konkurentsivõime parandamisele suunatud võtteid ei tunta ega kasutata ning et keskmiselt jäävad meie ettevõtted oma tõhususelt tublisti maha nii Kesk- kui Lääne-Euroopa konkureerivatest ettevõtetest, on mõistetav, et esialgne huvi programmiga liitumiseks on Eestis üsna suur.?

Tiit Järve sõnul hakkab esimene ettevõtete rühm konsultantide käe all 20 Keys programmi alusel tööle juba aprillis. ?Kõik Sloveenias kahe-aastase 20 Keys tsükli läbinud ettevõtted avaldasid soovi programmiga jätkata, pooled neist kinnitasid, et soovivad jätkata varasemaga vähemalt samas mahus,? lausus Järve. ?Üldjuhul usuvad programmi loojad ja pikaaegsed rakendajad, et pärast paari aastast tsüklit konsultantide käe all suudavad ettevõtted edaspidi programmi põhimõtteid juba iseseisvalt edasi praktiseerida.?

20 Keys põhineb Jaapani autotööstuses, eelkõige Toyotas, algatatud paindliku tootmise põhimõtetel. Programmi autoriks on jaapanlane Iwao Kobayashi, kes vormistas nimetatud põhimõtted tervikmetoodikaks pärast 35-aastast töökogemust Mitsubishis.

20 Keys koolitusprogramm vaatleb peamiselt võimalusi, kuidas ettevõte saab oma tegevusi muuta paindlikumaks ja kiiremaks ning kuidas selle läbi alaneb toodangu omahind ning paraneb kvaliteet. Kokku käsitleb programm 20 tootmisettevõtte jaoks olulisemat valdkonda ehk võtit. Sealhulgas on võtmeteks ?puhastamine ja korrastamine?, ?rühmatöö?, ?töö vähendamine protsessis?, ?infotehnoloogia kasutamine?, ?kvaliteedi tagamine?, ?süsteemi mõtestamine/eesmärkide ühildamine?, ?töökoha distsipliin?, ?kadude kõrvaldamine?, jpt.

20 Keys hõlmab endas muuhulgas ka selliseid Eestis laiemalt tuntud metoodikaid ja põhimõtteid nagu tasakaalustatud tulemuskaart (Balanced Scorecard), täiuslik kvaliteedijuhtimine (TQM) ja ISO standardiseerimine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing