Arenguprogramm viib tippjuhi koolipinki

Heli Lehtsaar 26. jaanuar 2004, 00:00

EBS Juhtimiskoolituse Keskus pakub 81 000kroonist tippjuhi arenguprogrammi, kus üheksa kuu jooksul läbitakse üheksast moodulist koosnev kava. Iga moodul kujutab omaette valdkonda, millega juhil tegeleda tuleb ? näiteks meeskonnatöö, juhtimisarvestus jne. Arenguprogrammi lõpuks koostab iga osaleja enda või organisatsiooni edasise arengukava.

Tippjuhi arenguprogrammi juhtivõppejõud Tiit Elenurm põhjendab programmi vajalikkust järgmiselt: ?Real inimestel on tippjuhi kogemus, kuid nad tahaks sellele taustaks ka terviklikumat pilti, lähtudes nii enda isikust, ettevõtte keskkonnast kui ka IT arengusuundadest. Arenguprogrammi läbides saab juht selgema nägemuse nii organisatsiooni kui ka enda arengust.?

Kas esikohale seatakse organisatsiooni või juhi isiku areng, sõltub Elenurme sõnul arengutsüklist. ?Mõnel on käsil muutused ettevõttes, teisel aga isiklikus arengus uus etapp. Ühistes rühmatöödes erinevatel arenguetappides olevad juhid täiendavad üksteist. Selle tulemusena hakatakse ka ennast paremini nägema, sest teistelt tippjuhtidelt saadav tagasiside erineb näiteks alluvatelt tulevast tagasisidest,? rääkis Elenurm.

ASi Holmen Mets tegevjuht Tanel Tuuleveski paneb tippjuhi arenguprogrammile viie palli süsteemis hindeks nelja. ?Liiga kergelt lasti läbi ? rohkem kohustusi oleks võinud olla. Mõnes asjas mindi ka liiga teoreetiliseks, kuid üldiselt oli tegu intensiivse õppega ning erinevate situatsioonide lahendamine ja koos arutamine andis palju,? rääkis Tuuleveski.

Eelmisel aastal kutsus juhtide ja spetsialistide arengufirma Invicta psühholoogiaprofessor Mare Porgi õpetama juhtidele kõige keerulisemat ? iseenese mõistmise kunsti. Uus 15-liikmeline EQ meistriklass alustab veebruaris ning 42 000kroonise maksumusega kursusele oli kaks nädalat enne õppetöö algust jäänud veel vaid paar vaba kohta.

Invicta veebilehte tsiteerides on tegemist ainsa pikaajalise programmiga Eestis ja eesti keeles, mis nii sügavalt ja personaalselt tippjuhi emotsioonide ja tunnetega tegeleb.

Arenguprogramm koosneb kaheksast etapist, mis toimuvad kord kuus kahel järjestikusel päeval. Üks peamisi õppevorme on grupisisene ja/või paaris tagasisidestamine, situatsioonide analüüsimine, individuaalne töö jne.

Mare Pork nentis, et kuna koolituste tuntud häda on selles, et nende mõju on lühiajaline ? paar nädalat või paar kuud ? siis EQ meistriklassiga tahetakse saavutada pikemaajalist mõju ja suuremat isiklikul tasandil lähenemist.

Mare Porgi sõnul omandab meistriklassi läbinud tippjuht eneseanalüüsi tehnilised oskused ning kätte õpitakse ka efektiivne tagasisidestamine. ?Ütleksin, et inimene õpib iseenda emotsionaalseid reaktsioone paremini tundma ja oma emotsionaalset mõjujõudu paremini kasutama ? õpib emotsionaalselt täpsem olema,? lisas Pork.

Mercuri International Eesti spetsiaalset tippjuhi valmispaketti ei paku, kuid selle asemel soovitab konsultant Aet Leppik koostada pakutavatest koolitustest moodulite kaupa isikliku arenguprogrammi. ?Välja tuleb selgitada, mis on fookuses ? kas ettevõtte areng või juhi isiksuse areng. Samuti on juhtidel ju teada, mis on nõrgad kohad, mida tasuks edasi arendada. Sellest lähtuvalt võikski valida moodulid,? soovitab Aet Leppik.

Tema kogemuste kohaselt võib aastast koolitusplaani tehes kindlalt paika panna 2? 3 moodulit ning sügisel üle vaadata, kas järgmised, neljas ja viies moodul, on veel aktuaalsed või peaks midagi ümber mängima.

Miks ma otsustasin EQ meistriklassis osaleda? Vastan Manfred Kets de Vriesi sõnadega: ?IQ get?s you hired and EQ get?s you promoted.?

Mida suurem on juhtimishaare, seda rohkem pead oma emotsionaalset intelligentsust arendama. Töö inimestega vajab meetodeid, mida akadeemiline kõrgharidus ei anna ? see arendab rohkem IQd.

Kümnekuuline EQ arenguprogramm aitas enda sisse vaadata, leida oma tugevaid ja nõrku külgi ning nende teadvustamine aitab ka teistega suhtlemisel. Kahtlustasin küll, millised mu nõrgad küljed on, kuid ei olnud neid enne teadvustanud. Samuti peab tekkima hetk, et pead vajalikuks nende arendamisega tegeleda. Kuid sisemine pinge arenemiseks peab ikka enda seest tulema.

Kuidas emotsionaalse intelligentsuse arenguprogrammi läbimine aitab paremini Hansapanka juhtida? Selle raha, mis kursus maksis, teenin aktsionäridele küll tagasi!

Tegemist oli suhteliselt mahuka ja pika programmiga, kus teooria oli kombineeritud praktiliste harjutustega. Kolmveerand aasta jooksul võeti läbi kõik tänapäeva tippjuhti puudutavad teemad: majandusarvestusest kuni meeskonna arendamiseni.

Arenguprogrammi põhiväärtuseks pean seda, et kuna osalejad olid tippjuhid, siis sai kuulda paljude Eesti firmade kogemustest ning neist õppida. Loomulikult on olulised ka arenguprogrammist saadud huvitavad kontaktid.

Kas midagi ka ?ohhoo-efekti? tekitas? Ei olnud ?ohhood?, pigem ?ahhaa? ? äratundmisrõõm ning kinnituse saamine oma positiivsetele või siis negatiivsetele juhikogemustele.

Iga osaleja pidi tegema oma isikliku arenguprogrammi ja seda ma ka praegu pisitasa täidan. Näiteks sain eneseanalüüsi tulemusel kindlaks teha kitsaskohad, kus end juhina arendama pean.

Arvan, et paljud Eesti juhid on olukorras, kus nad pole enam üksi need, kes keelavad, käsivad, poovad ja lasevad, vaid oluline on meeskonnatöö. Seetõttu olengi meeskonna arendamisega tõsiselt tegelenud.

Olen võtnud peale arenguprogrammi läbimist ka täiendavaid koolitusi ning lugenud raamatuid. Meelde tulevad näiteks Collinsi ?Heast suurepäraseks? ning ?Loodud kestma?.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing