Riigikontroll: toetused ei loo piisavalt töökohti

Heidit Kaio 26. jaanuar 2004, 00:00

Riigikontrolli hinnangul pole riik toetuste andmisel piisavalt täpsustanud, et mis aja jooksul, kui palju, mis kvaliteediga töökohti peaks tekkima ja kui suur võiks olla töökoha riigipoolne maksumus.

Riigilt toetusi saanud ettevõtjad pole riigikontrolli seisukohaga nõus. ?Meie saime toetuse tee asfalteerimiseks kontori juurde, kuid ka see aitab töökohti luua,? ütles Greiner Packagingi juhatuse liige Raivo Raaga. ?Välispartnerid ei anna tellimusi porimülkasse ja kui on uusi tellimusi, siis saab luua ka uusi töökohti,? ütles Raaga.

Balti suurim jogurtitopside tootja Greiner Packaging ja palkamajade ehitaja Palmatin taotlesid koos ja said läinud aastal ligikaudu miljonikroonise toetuse ettevõtte juurde asfalteeritud tee ja parkimisplatside ehituseks. Tegemist oli Harjumaa läinud aasta suurima ettevõtlustoetusega.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atoneni hinnangul ei saa kohustada ettevõtteid töökohti looma ja neid hoidma, sest see mõjuks ettevõtte efektiivsusele. ?Kohustades ettevõtet töökohti looma ja hoidma võib see toimub arenguinvesteeringute arvel,? ütles Atonen.

Riigikontroll ei soovinud kommenteerida alles veebruaris avalikustamisele kuuluvat auditit, sest seda keelab seadus.

Riigikontroll jälgis nende toetuste tulemuslikkust, mida jagavad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), tööturuamet stardiabina ning KredEx ettevõtluslaenu tagatisena. Ettevõtlustoetusi jagavad asutused kuuluvad majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalasse.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse pressiesindaja möönis, et riigi ootus töökohtade loomiseks on oluline, kuid mitte ainus näitaja toetuste tõhususest.

Sihtasutus märkis, et mitmes regioonis on olemasolevate töökohtade säilitamine sama tähtis kui uute loomine. Samuti, kui ettevõtte konkurentsivõime ja käive toetuse tulemusena suurenevad, siis tähendab see ettevõtte laienemist ning seda, et läheb vaja uusi töötajaid, avaldas agentuur oma seisukoha.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus jagas läinud aastal toetusi 300 mln krooni eest ligikaudu 3000 projektile.

Läinud aastal andis KredEx välja laenutagatisi 159 mln krooni eest 190 ettevõtjale.

Lähema poolteise kuu jooksul peaks valitsus kiitma heaks ettevõtluse riskiprojektide uue toetusfondi loomise põhimõtted.

Innovaatiliste projektide elluviimiseks peaks riskikapitali fond asutatama juba käesoleval aastal.

?Nagu nimigi ütleb, ei pruugi üheksa projekti kümnest tulemust anda,? ütles valitsuse arendusnõunik Raul Malmstein. ?Samas üks õnnestunud ettevõtmine peaks olema sedavõrd edukas, et taastoodab ebaõnnestumiste kulud.?

Riskid, mida fond võtab, seisnevad selles, et toetatava projektiga samaaegselt võib turule tulla uusi või alternatiivseid tehnoloogiaid.

Veebruari lõpus või märtsi alguses peaks valitsus kabinetistungil heaks kiitma fondi asutamise õiguslikud raamid ja võimalikud erasektori partnerid. Koostööpartnereid suurte ettevõtete seast alles hakatakse otsima.

- periood, mille jooksul riik ootab toetatud ettevõtjalt uue töökoha loomist, ja samuti periood, kui kaua peaks see töökoht minimaalselt püsima

- loodava töökoha keskmine riigile vastuvõetav maksumus ning nende oodatav arv ja kvaliteet

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing